Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak wybrać idealny dywan do pokoju dziecięcego?

dywan do pokoju dziecięcego

Dywan w pokoju dziecięcym to absolutna konieczność. Jak wybrać najlepszy?

1. Dywan do pokoju dziecięcego – dlaczego jest potrzebny?

2. Najważniejsze cechy dywanu dla malucha

3. Jaki materiał będzie najlepszy?

4. O czym pamiętać przy zakupie dywanu do pokoju dziecka?

Dywan do pokoju dziecięcego – dlaczego jest potrzebny?

Wystrój i wyposażenie pokoju dziecka jest bardzo ważne i zwykle przykładamy dużo uwagi do tego, co dokładnie wybieramy. Nie inaczej dzieje się w przypadku dywanów. Jest to niezbędny element aranżacji – dzieci często bawią się na podłodze, a także potrzebują odpowiedniej ochrony przed twardym podłożem, aby nie zrobić sobie przypadkiem krzywdy. Jeżeli więc gustujemy w odkrytych podłogach pamiętajmy, że ta zasada nie dotyczy pokoju naszego malucha. Wybierając odpowiedni dywan powinniśmy kierować się nie tylko wzorem i designem, ale również tym, jak produkt jest wykonany i z jakiego włosa został wyprodukowany.

Najważniejsze cechy dywanu dla malucha

Jest wiele kryteriów, którymi powinniśmy się kierować przy zakupie. Dywany malucha muszą być wykonane z bezpiecznego, mięciutkiego w dotyku włókna, które nie będzie drażniło skóry naszego dziecka podczas zabawy na podłodze. Z drugiej strony dywan ma pełnić również funkcję ochronną dla samej podłogi – w końcu łatwiej jest go wyprać, niż wymienić zniszczone czy pomalowane panele. Samo czyszczenie produktu również powinno być proste, najlepiej, gdybyśmy mogli zrobić to w pralce. Dzieci zwykle nie zwracają większej uwagi na porządek, w związku z czym musimy liczyć się z koniecznością regularnego prania. Bardzo ciekawym pomysłem jest wybranie wzoru, który pozwoli się kreatywnie wykorzystać, na przykład do zabawy. Wielu z nas prawdopodobnie pamięta wykładziny z nadrukowanym miastem i drogami – obecnie trend na podobne projekty również się utrzymuje, z tym że mamy dużo więcej opcji do wyboru.

Jaki materiał będzie najlepszy?

Jednym z najważniejszych parametrów dywanu do pokoju dziecięcego jest materiał, z jakiego go wykonano. Do dyspozycji mamy produkty z włókien naturalnych oraz sztucznych. Do najpopularniejszych opcji zaliczymy zdecydowanie:

  • dywan bawełniany: najprostsza opcja, która zwykle występuje w postaci cienkich i małych dywaników. Szybko się brudzi, chociaż z drugiej strony łatwo ją wyczyścić. Jeżeli znajdzie zastosowanie w pokoju dziecka, to raczej starszego;
  • dywan wełniany: bardzo miękki, przyjazny dla ciała, a także ładnie wyglądający. Wełniane dywany są najlepszymi spośród tych wykonywanych z naturalnych włókien. Wyciszają wnętrze i bardzo dobrze izolują od chłodu podłogi, a dodatkowo, co może być trochę zaskakujące, są całkiem odporne na zabrudzenia. Minusem będzie wyższa cena. Produkt tego typu nie jest również polecany dla dzieci z alergiami;
  • dywan akrylowy: popularne włókno sztuczne, które w dotyku może przypominać wełnę. Jego dużym plusem jest możliwość stworzenia bardzo kolorowych wzorów bez ryzyka, że barwy zblakną z czasem – z tego względu idealnie nadaje się do pokoju dziecka. Dywany akrylowe są odporne, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu w czystości. Ich dużym plusem jest również antyelektrostatyczność;
  • dywan z włókien hipoalergicznych: jeżeli nasze dziecko zmaga się z alergiami, warto rozważyć zakup dywanu z polipropylenu. To sztuczne włókno uniemożliwia rozwijanie się roztoczy oraz innych drobnoustrojów, co pozwala zminimalizować ekspozycję na alergeny.

O czym pamiętać przy zakupie dywanu do pokoju dziecka?

Wybierając dywan dziecięcy w sklepeureka.pl powinniśmy zwrócić uwagę na wzór, kolory i także rozmiar poszukiwanego produktu. Warto wcześniej wymierzyć sobie pokój dziecięcy, aby uniknąć problemów z odpowiednim dopasowaniem dywanu do dostępnej podłogi.