Budowa domu w tradycyjnej technologii murowanej ma sporo zwolenników, ponieważ kojarzy się z solidnością oraz starannością wykonania. Metoda wznoszenia budynków z prefabrykatów stanowi jednak bardzo dobrą alternatywę dla inwestorów, którym zależy na czasie i oszczędności. W przypadku technologii murowanej konieczny jest podział całego procesu budowy na czasochłonne i skomplikowane etapy. Dom z gotowych elementów powstaje szybciej i taniej, a przy tym posiada wiele innych cennych zalet.
Budownictwo modułowe a tradycyjna technologia murowana
Domy w technologii prefabrykowanej powstają z modułów, czyli gotowych elementów składanych na placu budowy w spójną i stabilną konstrukcję. Prefabrykaty produkowane są w fabrykach, a przed montażem nie wymagają przechowywania na posesji. Nie są dzięki temu narażone na składowanie pod gołym niebem, a tym samym nie ulegają zniszczeniu. Ich zastosowanie nie generuje też odpadów, ponieważ wszystkie prace odbywają się bez docinania materiałów oraz dopasowywania ich na terenie budowy. Na miejscu konieczne jest jedynie wykonanie fundamentów oraz podłączenie mediów, podczas gdy pozostałe roboty odbywają się od razu po przetransportowaniu poszczególnych modułów. Dom prefabrykowany może powstać z elementów betonowych, betonowo-drewnianych lub drewna klejonego.
Szybkość budowy i koszt inwestycji
Budowa domu murowanego może przebiegać sprawnie, o ile na żadnym etapie tego procesu nie wystąpią trudne do przewidzenia trudności, np. problemy wykonawcze, pogarszające się warunki atmosferyczne czy kłopoty finansowe inwestora. Budynek w tej technologii zwykle powstaje minimum rok, a najczęściej 2-3 lata. Dom z gotowych elementów może być wznoszony przy dowolnych warunkach temperaturowych i pogodowych, co niweluje ryzyko przestojów. W zależności od rodzaju materiału, budowa trwa maksymalnie kilka dni, a wykończenie od 1 do 3 miesięcy. Budownictwo modułowe pozwala na lepsze planowanie i kontrolowanie finansów, ponieważ koszty są łatwe do oszacowania. W porównaniu z murowanym, dom prefabrykowany jest tańszy w budowie o nawet 30 procent. Rozwiązanie to nie generuje też żadnych dodatkowych, nieplanowanych wydatków.
Trwałość i energooszczędność
Niesłabnąca popularność technologii murowanej w dużym stopniu wynika ze sprawdzonych właściwości domów powstałych w ten sposób. Dotyczy to głównie trwałości oraz odpowiedniego poziomu ciepła, jakie jest w stanie zapewnić taki budynek. Dom z wysokiej jakości prefabrykatów może być jednak równie wytrzymały, a przy tym bardziej energooszczędny. Wynika to z faktu, że szybciej się nagrzewa i wolniej traci energię. W prawidłowo wykonanym domu prefabrykowanym, ryzyko powstawania mostków termicznych jest minimalne. W przypadku budynków murowanych, występowanie miejsc ucieczki ciepła bywa niestety bardzo powszechne. Ściany modułowe są cieńsze od tradycyjnych, jednak ze względu na bardzo dobre ocieplenie nie wpływa to negatywnie na ich parametry. Koszt eksploatacji domu prefabrykowanego może być znacznie niższy od podobnego pod względem wielkości obiektu murowanego – nawet o 70 proc.
Dowolność w wyborze projektu
Inwestorzy często wybierają technologię murowaną dlatego, że liczą na uzyskanie bryły o dowolnych kształtach oraz całkowicie indywidualnej formie architektonicznej. Okazuje się jednak, że budownictwo modułowe również nie stawia w tym zakresie większych ograniczeń. Z prefabrykatów zrealizować można praktycznie każdy projekt, który zostanie uprzednio odpowiednio zaadaptowany przez firmę specjalizującą się w tego rodzaju usługach. Proces ten obejmuje również adaptację do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dostosowanie do stref obciążeń konstrukcyjnych, zmianę usytuowania niektórych elementów czy różne poprawki kosmetyczne. Do wymogów technologii modułowej dopasować można projekt zarówno gotowy, jak i ten przygotowany indywidualnie. Dom prefabrykowany można wybudować z elementów o dowolnych parametrach, a po zakończeniu prac gotowy budynek nie różni się wizualnie od tego wzniesionego w technologii murowanej.
Więcej artykułów
Domy dla oszczędnych – wybór dla świadomych inwestorów
Tradycja i nowoczesność w pokryciach dachowych
Rewolucja w budownictwie dzięki nowej generacji klejów H40