Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Dlaczego warto wykorzystywać cienkowarstwowe zaprawy klejące?

cienka zaprawa klejąca

Materiały murowe można łączyć ze sobą przy użyciu tradycyjnej lub klejowej zaprawy murarskiej. Wybór cienkowarstwowych zapraw niesie za sobą wiele zalet, dlatego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Kiedy stosować cienkowarstwową zaprawę klejącą?

Cienkowarstwowe zaprawy klejące znajdują zastosowanie między innymi do murowania przegród z betonu komórkowego. To fabrycznie przygotowana (gotowa do użytku tylko po dodaniu odmierzonej porcji wody) zaprawa do betonu komórkowego, która przyspiesza prowadzenie prac murarskich.

Taką zaprawę można wykorzystać w przypadku murowania ścian wznoszonych z elementów, które charakteryzują się wysoką dokładnością wymiarową, takich jak bloczki z betonu komórkowego z profilowanymi na pióro i wpust powierzchniami wspornymi czy też bloczki gładkie. Materiały te cechują najdokładniejsze tolerancje wymiarowe.

Zalety murowania na cienkowarstwową zaprawę klejącą

Wybór zaprawy cienkowarstwowej w miejsce tradycyjnej, jeśli tylko pozwala na to dokładność wymiarowa materiałów murowych, to doskonały pomysł z punktu widzenia kosztów wykonywanych prac. Murowanie ścian na zaprawę do cienkich spoin ogranicza koszty, a przy tym ściany są wznoszone szybciej i z większą dokładnością. Istotnym argumentem, który przemawia za wykorzystaniem cienkowarstwowej zaprawy (np. cienkowarstwowej zaprawy do betonu komórkowego H+H) jest również możliwość wznoszenia przegród charakteryzujących się wysoką ciepłochronnością. Cienkie spoiny pozwalają ograniczyć występowanie mostków termicznych a tym samym lepiej wykorzystane zostają dobre właściwościowości termoizolacyjne elementów przeznaczonych do wznoszenia przegród zewnętrznych.

Ściany murowane na cienkowarstwową zaprawę klejącą mają wyższą wytrzymałość niż te, do wzniesienia których użyto zapraw tradycyjnych. Zaprawa cienkowarstwowa ma bardzo dobre właściwości wiążące, pozwala na długi czas obróbki i daje możliwość wznoszenia ścian w okresie zimowym – wystarczy wybrać produkt w wersji przeznaczonej do wykorzystywania zimą.