Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Czym różnią się rolety od żaluzji?

dom

Wybierając dla siebie osłonę na okno, można stanąć przed wyborem rolet lub żaluzji. Są to dwie różne konstrukcje, sposoby montażu i możliwości. Coraz częściej ludzie rezygnują z tradycyjnej firany i zasłon w swoich mieszkaniach lub domach. Zamiast tego w oknach znajdują się właśnie żaluzje lub rolety.

Różnice miedzy roletami a żaluzjami

Przede wszystkim różnica jest w materiale. Rolety wewnętrzne z Katowic są produkowane z różnych surowców, tkanin naturalnych lub syntetycznych a inne są z mieszanek. Żaluzje produkuje się z aluminium, drewna lub innych tworzyw sztucznych. Należy o tym pamiętać kiedy będzie się wybierało opcję dla siebie. Producenci prezentują szerokie pole do popisu, aranżując swoje wnętrze o nowe możliwości. Druga różnica jest w sposobie, w jakim się zwijają. Rolety są rolowane a listewki żaluzji nazywanymi lamelami, obracają się pod kątem 180 stopni. Plusem żaluzji jest regulacja ustawień lameli, co umożliwia kontrole wpadającego światła. Producenci rolet nie zostali w tyle z  rozwiązaniem kontroli docierającego światła do wnętrza. Istnieją rolety nazywane „dzień noc”. Są wyprodukowane z dwóch pasków tkanin, jedna jest grubsza nieprzepuszczająca światła a druga cienka i prawie przezroczysta. Regulując oba paski, można skorygować intensywność wpadającego światła.

Dzień wyboru rolety lub żaluzji

Szukając idealnego rozwiązania, można udać się do sklepów stacjonarnych lub wcześniej przejrzeć dostępne oferty w internecie. Zobaczyć można, jakie są rodzaje, materiały, wzory, kolory i ceny.  Przy okazji można dowiedzieć się o wszelkich możliwościach montażu, czy potrzebny będzie fachowiec, czy wystarczy klej lub taśma. To też jest istotna informacja podczas wyboru. Nikt nie chce wiercić dziur w nowych oknach. A może w którymś sklepie będzie akurat promocja na te rolety wewnętrzne, które się najbardziej podobają.

Rodzaje rolet i żaluzji

Rynek dostarcza sporą ilość kolorów i wzorów rolet. Bez problemu znajdą się również z barwami neutralnymi, które bezpiecznie będą służyć przy częstym odświeżaniu wystroju. Najczęściej wybierane rolety:

  • Rolety rzymskie
  • Rolety austriackie
  • Rolety plisowane
  • Rolety dachowe
  • Rolety wolno wiszące i mini roletki
  • Rolety w kasecie
  • Rolety dzień noc

Świat żaluzji również dostarcza szerokiej gamy produktów, jednak ludzie najczęściej sięgają po:

  • Żaluzje pionowe – virtacle
  • Żaluzje drewniane
  • Żaluzje aluminiowe

Wybór jest ogromny, każdy znajdzie rozwiązanie na każdą kieszeń.