Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Polianthes Tuberoza wonna – co czyni ten kwiat tak wyjątkowym?

kwiat

Jeżeli jesteś entuzjastą nie tylko efektownych, ale i pięknie pachnących kwiatów – tuberoza będzie strzałem w dziesiątkę. Wyjątkowa woń tych kwiatów urozmaici Twoją uprawę. Sprawdź, jak możesz uzyskać ten efekt w swoim ogrodzie!

Skąd pochodzi polianthes

Tuberoza należy do roślin z rodziny agawowatych – oryginalnie pochodzi z Meksyku, z kolei do Europy zawitała w XVI wieku. Obecnie w celach perfumeryjnych powszechnie uprawia się ją w Indiach na szeroką skalę.

Nazwa Polianthes tuberoza i wygląd

Rodzima nazwa tej rośliny to tuberoza bulwiasta lub tuberoza wonna. 

Tuber oznacza po łacinie “wonna”, z kolei polianthes to połączenie dwóch greckich słów: “polios” – szary oraz “anthos” – kwiat.

Można łatwo domyśleć się skąd pochodzi geneza nazwy tuberoza wonna. To roślina, która emituje wyjątkowy zapach – i to właśnie jest główną z przyczyn przemawiających za jej wyborem do przydomowych ogródków. Ciekawostkę stanowi fakt, że tuberoza jest też jednym z tych kwiatów, które były najwcześniej uprawiane w celach ozdobnych. 

Do dziś cieszy się ogromną popularnością nie tylko z uwagi na walory zapachowe, ale również wygląd. Długie pędy zwieńczone drobnymi kwiatami budzą skojarzenia z delikatnością. Ubarwienie płatków może być białe, różowe lub czerwone. 

Zapach tuberozy

Tuberoza uchodzi za najintensywniej pachnący kwiat na świecie. Po dziś dzień jest popularnym składnikiem perfum dla kobiet. Kremowy zapach może nabrać tropikalnego akcentu przełamanego cytrusowymi aromatami. 

Każdy, kto miał szansę zetknąć się z tym zapachem z pewnością nie przejdzie koło niego obojętnie, choć przy pierwszym podejściu może wywołać skrajne odczucia. Bezdyskusyjne pozostaje jednak to, tuberoza wyróżnia się niepowtarzalnym aromatem. 

Jak sadzić tuberozę – cebulki tuberozy, stanowisko, termin sadzenia 

Wczesna wiosna to najlepszy okres, w którym warto przystąpić sadzenia cebulek tuberozy. Z uwagi na pochodzenie ta roślina najlepiej odnajduje się w słonecznych i osłoniętych od wiatru stanowiskach. 

Do sadzenia trzeba przystąpić po ustaniu przymrozków – w przeciwnym razie cebulki nie przetrwają. Optymalną porą będzie zatem połowa marca i kwietnia. Zbyt późne ulokowanie cebul w ziemi może bowiem doprowadzić do tego, że nie dojdzie do kwitnienia.

Cebulki tuberozy zamówić można online tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/tuberoza-polianthes/. Sklep specjalizuje się w sprzedaży cebulek kwiatowych, bylin oraz kłączy kwiatów i oferuje tuberozę w różnych odmianach.

Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i próchnicze. Można również sięgnąć po domieszkę kompostu, z kolei z przypadku gleb kwaśnych – sugeruje się dodanie wapna lub dolomitu. 

Jak pielęgnować tuberozę?

Tuberoza nie zalicza się do kwiatów trudnych w procesie uprawy, jednak oczekuje spełnienia pewnych konkretnych wymagań. Z uwagi na egzotyczne pochodzenie należy jej zapewnić słoneczne miejsce, ochronione od wiatru. W początkowym etapie uprawy nie wymaga nawożenia, jednak warto się tym zająć, gdy roślina zacznie wypuszczać pierwsze pąki. Warto wówczas sięgać po nawóz do kwiatów aplikowany w trakcie podlewania. W momencie, gdy roślina zacznie wypuszczać kwiaty – wtedy można zwiększyć dawkę nawozu.

Co do zasady tuberoza jest odporna na działanie chorób – szczególnie w sytuacji, gdy zostanie umieszczona w słonecznym miejscu. 

Zamiłowanie do ciepła powoduje, że przed nadejściem zimy należy wykopać bulwy tuberozy z podłoża, oczyścić z ziemi i przechowywać je w temperaturze wynoszącej od 6°C do 12°C. Należy jednak wziąć pod uwagę, aby umieszczać je z dala od wilgoci, w przeciwnym razie zaczną gnić. 

Jeżeli chcesz dodać do swojego ogrodu wyjątkowego akcentu i niepowtarzalnej woni – postaw na tuberozę i korzystaj z zalet tej wyjątkowej rośliny. Z pewnością wprowadzi do Twojej przestrzeni oryginalny charakter zarówno pod kątem wizualnym jak i zapachowym.