Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Co obejmuje ubezpieczenie domu?

ubezpieczenie domu

Wiele osób w ostatnim czasie decyduje się na ubezpieczenie domów, ponieważ jest ono w stanie dobrze zabezpieczyć nasze mienie na wypadek kradzieży, czy też innych nieprzewidzianych sytuacji. Polisa ubezpieczeniowa może chronić nasze mienie, ale nie tylko mienie w bardzo szerokim zakresie, zaczynając od elementów konstrukcyjnych budynku, a kończąc na zwierzętach domowych. To, czy zdecydujemy się na podstawowe, czy też rozszerzone ubezpieczenie zależy od nas. Warto więc wiedzieć, co ono obejmuje.

Polisa mieszkaniowa – co znajduje się w podstawie?

Jeżeli chodzi o polisę ubezpieczeniową, która znajduje się w wersji podstawowej, to zazwyczaj obejmuje ona mury oraz elementy stałe budynku, a więc fundamenty, ściany, czy też elementy konstrukcyjne. Niektóre ubezpieczenia do tej właśnie kategorii zaliczają także armaturę sanitarną, powłoki malarskie, urządzenia AGD, które występują w zabudowie, meble w zabudowie, czy też okna. Umowa obejmuje także elementy zewnętrzne, które są stale połączone z budynkiem, a więc tarasy, balkony, czy też kominy. W niektórych pakietach ubezpieczenienie podstawowe obejmuje także ruchomości domowe. Chodzi tutaj głównie o meble, sprzęt RTV i AGD. W najszerszym zakresie ubezpieczenia, mogą znajdować się praktycznie wszystkie przedmioty, jakie znajdują się na terenie danej nieruchomości. 

Polisa mieszkaniowa rozszerzona

Jeżeli chcemy mieć najlepsze ubezpieczenia mieszkaniowe, to koniecznie powinniśmy rozważyć pakiet rozszerzony. Warto mieć na uwadze, że ubezpieczenia mieszkaniowe mogą być rozszerzone na zakres, który nie jest bezpośrednio związany z nieruchomością. Mogą one obejmować na przykład OC w życiu prywatnym, a więc rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które sprowadza się do tego, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność finansową za wszelkie szkody, które zostaną wyrządzone w życiu prywatnym. Bardzo często takie rozszerzenie polisy obejmuje również innych domowników, a niekiedy też pomoc domową. Pakietem rozszerzonym może być objęte ubezpieczenie NNW, które odnosi się zarówno do życia, jak i zdrowia osoby ubezpieczonej i bliskich jej osób. Zawsze kwota odszkodowania zależy od doznanego uszczerbku na zdrowia. Ponadto, pakiet rozszerzony może zawierać także domowy assistance, stanowiące wsparcie w zakresie pokrywania kosztów domowych awarii. Na ubezpieczycieli wówczas będzie ciążył obowiązek opłacania danej liczny interwencji specjalistów takich, jak elektryk, hydraulik, czy szklarz. Niekiedy tego typu pakiety mogą obejmować też pomoc prawną.