Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Cięcie laserem kształtowników – porównanie cięcia laserowego i innych metod cięcia stali

cięcie blachy

Cięcie laserem kształtowników jest korzystniejsze z tego względu, że dzięki dokładności zarówno lasera światłowodowego, który jest o wiele bardziej popularny w XXI wieku niż użycie lasera CO2 można liczyć na dokładność co do dziesiątki jednego milimetra. W przypadku kształtowników warto zwrócić na to uwagę, dlatego że każdy element musi idealnie pasować i nie ma możliwości przy jego złych wymiarach, by wykorzystać je w dalszym celu. Użycie lasera światłowodowego jest idealne do metalowych oraz innych materiałów, a także tworzyw sztucznych, z których mogą być wykonane kształtowniki. Samo użycie lasera nie jest jednak gwarancją tego, że dany kształt będzie taki, jaki był przy założonych celach. Wiele zależy też od pracownika, który zajmując się tym zajęciem powinien być wykwalifikowany i mieć doświadczenie w przypadku cięcia laserem kształtowników. Jego dotychczasowe osiągnięcia będą zaletą jeśli chodzi o dokładność wycięcia kształtowników tą metodą.

Inne metody cięcia laserem kształtowników

Cięcie laserem rur nie jest jedyną propozycją, jaką można mieć w przypadku cięcia laserem kształtowników, które mają zostać wykorzystane przy dalszym procesie produktowym. Inną możliwością jest na przykład cięcie ręczne, które nie jest dokładne z tego względu, że dany metal zawsze może się obsunąć i w ten sposób ucięty materiał nie będzie nadawał się już do dalszego użytku. Przedsiębiorcom zależy jednak na tym, by zyskiwać jak największe zarobki przy jak najmniejszym nakładzie finansowym. Sporą popularnością cieszy się zarówno używanie laserów światłowodowych, jak i maszyn, które są odpowiedzialne za cięcie laserem rur i profili oraz cięcie laserem kształtowników. Urządzenia działają bez użycia pomocy człowieka. Ich stałym zadaniem jest cięcie w taki sposób, by były one wymierzone co do milimetra i mogły zostać użyte dalej. Jest to świetna propozycja z tego względu, że człowiek nie może popełnić w tym procesie pomyłki, działając własnoręcznie. Cała praca jest tutaj wykonywana przez maszynę, która musi spełnić swoje zadanie, zgodnie z tym, co ma zlecone. Cięcie ręczne nie sprawdza się z powodu różnych sytuacji, w wyniku których pracownikowi może np. omsknąć się ręka lub też wykwalifikowana osoba w tym zadaniu pójdzie na zwolnienie lub odejdzie do innej pracy.

Cięcie laserem rur i profili

Jak już zostało wspomniane, do cięcia laserem wykorzystywane są zarówno materiały metalowe i niemetalowe oraz tworzywa sztuczne. W tym zakresie znajdują się więc także rury i profile, które są wykorzystywane w mniejszych częściach do tworzenia innych urządzeń, czy przedmiotów. Przy sporym zapotrzebowaniu takich części nie ma możliwości by nawet najbardziej wykwalifikowany pracownik zajmował się dzieleniem każdej rury na mniejsze części ręcznie, gdyż ze względów logistycznych i fizycznych jest to niemożliwe. Wtedy z pomocą przychodzą m.in. laser światłowodowy, który z powodzeniem spełni swoją rolę w ludzkich rękach. Niekiedy zdarza się bardzo duże zlecenie, które należy wykonać w ekspresowym tempie. Firmy bardzo chętnie przyjmują takie propozycje, gdyż oznacza to dla nich dopływ dodatkowej gotówki. Jeśli chodzi o cięcie laserem rur i profili można skorzystać zarówno z lasera światłowodowego, jak i lasera CO2. Poniżej zaprezentujemy różnice między nimi oraz przedstawimy zalety każdego z nich.

Porównanie lasera światłowodowego i lasera CO2

Laser światłowodowy jest częściej wybierany  od lasera CO2 z tego względu, że druga propozycja jest już starodawna i niekoniecznie sprawdza się w dzisiejszych czasach. Laser światłowodowy jest dodatkowo o wiele korzystniejszy pod względem zużywania energii. Przedsiębiorcom zależy nie tylko na tym, by jak najszybciej wykonać dane zlecenie, jednak i na tym, by jak największy zysk z danego zlecenia został w ich firmie. Z tego też powodu cięcie laserem światłowodowym cieszy się o wiele większym zainteresowaniem, niż laser CO2. Dodatkowo ten pierwszy ma szybszy czas wykonania danej pracy, co jest ważne szczególnie przy wykonywaniu błyskawicznych zleceń. Mimo wszystko, laser CO2 przez cały czas jest jeszcze wykorzystywany w różnych przedsiębiorstwach. Jego atutem jest możliwość cięcia laserem nie tylko metali i tworzyw sztucznych, tak jak robi to laser światłowodowy, jednak także drewna, szkła, skóry i nie tylko.