Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Co warto wiedzieć, wybierając krzesła?

krzesła

Krzesła to jedne z podstawowych elementów wyposażenia mieszkania. Potrzebne są w kuchennym kąciku, jadalni lub salonie. Siadamy na nich podczas posiłków, spotkań z rodziną i przyjaciółmi, czy do odrabiania zadań domowych. Wygodne krzesła cechuje odpowiednia miękkość, dobrze wyprofilowane oparcie na plecy i wysoka jakość materiałów. Co więc warto wiedzieć, wybierając krzesła? Na co zwrócić uwagę dopasowując je do aranżacji wnętrza?

Materiały, z których wykonywane są krzesła

Ze względu na zastosowane materiały krzesła można podzielić na tapicerowane i nietapicerowane. Krzesła nietapicerowane wykonywane są zazwyczaj z drewna, tworzywa sztucznego, metalu, lub metalu z drewnem, ewentualnie tworzywem sztucznym. Krzesła nietapicerowane najczęściej wybieramy do kącika kuchennego, a czasem do jadalni. Brak tapicerki ułatwia utrzymanie ich w czystości, by zaś zwiększyć komfort podczas siedzenia, można dokupić do nich specjalne poduszki. Najbardziej klasyczną formę mają krzesła drewniane, mogą występować w różnej kolorystyce zarówno naturalnej, jak i bieli, czerni, czy czerwieni. Krzesła wykonane z połączenia drewna lub metalu z tworzywem mają nowoczesne, często minimalistyczne formy. Zaskakują jednak również wygodą. Zastosowanie tworzywa do zrobienia siedziska i oparcia dla pleców umożliwia wyprofilowanie optymalnego kształtu pod względem wygody oraz estetyki.

Krzesła tapicerowane mają  miękkie siedziska i oparcie pokryte materiałem. Są niezwykle eleganckie i cechują się różnorodnością wzorów oraz kolorów. Szeroki wybór materiałów obiciowych umożliwia znalezienie krzeseł idealnie pasujących do różnych wnętrz. Materiały obiciowe można podzielić na naturalne, takie jak skóra, len, czy bawełna, oraz sztuczne, między innymi eko-skóra, welur, mikrofaza, czy szenila. Materiały naturalne są z pewnością bardziej ekologiczne, jednak mniej odporne na zabrudzenia, czy uszkodzenia mechaniczne. Nóżki krzeseł tapicerowanych robione są zarówno z drewna, jak i metalu oraz tworzywa sztucznego. Szeroki wybór krzeseł tapicerowanych pasujących do nowoczesnych wnętrz znajdziesz na https://furniro.pl/produkty-kategoria/meble/krzesla/.

Najważniejsze parametry krzeseł, na które należy zwróci uwagę

Kupując krzesła, trzeba pamiętać, że nie tylko wygląd jest ważny. Istotne są takie parametry jak wysokość siedziska, czy oparcia, od tego bowiem zależy wygoda jego użytkowania. Ważna jest również wysokość stołu, do którego krzesła są wybierane. Jakie więc parametry są istotne przy wyborze krzeseł?

  1. Szerokość siedziska powinna wymościć od 38 cm do 42 cm bez podłokietników, by można było wygodnie siedzieć.
  2. Głębokość krzesła jest podobna do szerokości i wynosi od 38 do 42 cm. Gwarantuje to wygodę podczas wstawania oraz siadania.
  3. Wysokość siedziska usytuowana jest na wysokości od 40 do 45 cm. Jednak warto ją dopasować do wysokości stołu. Przestrzeń między blatem z siedziskiem standardowo wynosi około 30 cm.
  4. Warto również zwrócić uwagę, czy oparcie krzesła, powinno być lekko odchylone do tyłu, by zwiększyć wygodę podczas spożywania posiłków.

Ilość krzeseł, jaką należy wybrać, powinna być podyktowana również wielkością stołu. Zbyt mała przestrzeń wokół stołu spowoduje, że gościom będzie niewygodnie spożywać posiłki. Dodatkowo stół z krzesłami powinien być usytuowany tak, aby łatwo można było odsunąć krzesło i wstać.

Jak dobrać krzesło do wnętrza?

Krzesła do kuchni – do kuchni najlepiej wybrać krzesła nietapicerowane, co ułatwi utrzymanie ich w czystości w przestrzeni, gdzie łatwo się brudzi. Krzesła do kuchni powinny być również dość proste w formie oraz lekkie. Dzięki temu łatwiej jest je przestawiać. Ich styl powinien współgrać z resztą mebli. Do kuchni w stylu prowansalskim idealnie będą pasować proste białe lub kremowe krzesła wykonane z drewna, do których można kupić wygodne kolorowe poduszki.

Miłośnicy nowoczesnego designu powinni postawić na proste krzesła z drewna lub metalu w połączeniu z tworzywem sztucznym, lub hokery.

Krzesła do jadalni – wybór krzeseł do jadalni zależy przede wszystkim od stylu wnętrza. W aranżacjach, w których dominuje minimalizm i funkcjonalność, z pewnością lepiej będą pasować proste krzesła nietapicerowane. Jeśli jednak chcesz nadać wnętrzu elegancji i przytulności postaw na modele z miękkimi welurowymi obiciami.

Krzesła do salonu – decydując się na krzesła do salonu, warto postawić na bardziej eleganckie rozwiązanie, czyli krzesła tapicerowane. W nowoczesnych wnętrzach ciekawym pomysłem jest zastosowanie krzeseł tapicerowanych o prostej formie, bez podłokietników. Dzięki temu łączą prostotę z funkcjonalnością, gwarantując zarazem wygodę podczas siedzenia. Miłośnicy stylu vintage z pewnością powinni poszukać takich klasycznych modeli krzeseł jak Skoczki Juliusza Kędziorka, czy krzesła Romualda Hałasa typ 200-190. Połączenie w tych modelach drewnianego stelażu z elementami tapicerowanymi, nadają im lekkości i zapewniają wygodę podczas użytkowania.