Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Cechy charakterystyczne modernizmu w meblarstwie

krzesło

Nowoczesność w meblarstwie jest niejednoznaczna. W modernistycznych aranżacjach pojawiają się liczne inspiracje nawiązujące do minionych trendów. W formach powszechny jest minimalizm i geometryzm, natomiast w kolorystyce stawia się zwykle na zachowawczość. Alternatywą są jednak wyraziste barwy, które odważnie łamią zasady typowej elegancji. Proste kompozycje mają podkreślać gustowność pomieszczenia, będąc zarazem praktyczne w codziennym użytkowaniu. Jakie są najbardziej rozpoznawalne cechy meblarskiego modernizmu?

Surowo, ale wygodnie

Jednym z najpopularniejszych trendów współczesnego meblarstwa jest minimalizm formy. Wzorowany na skandynawskich, surowych wnętrzach, wyróżnia się wyraźnym ograniczeniem zdobnictwa i barw. Przejawia się w designie mebli i dodatków. Doskonałym przykładem reprezentujących go produktów są krzesła Fameg. Kolekcja polskiego producenta to oferta mebli o prostych bryłach i monochromatycznej tapicerce. Choć typowy modernizm stawia na stonowane barwy, to wśród krzeseł Fameg można zaobserwować nutkę ekstrawagancji. W asortymencie marki pojawia się tapicerka nie tylko w różnych odcieniach szarości. Znaleźć można też ciekawe warianty obicia w innych kolorach, np. bordo czy lazuru. Jak przystało na minimalizm, w większości produktów obicia obejmują głównie najbardziej newralgiczne punkty mebli, takie jak siedzisko lub górna część oparcia. Dzięki temu udaje się uzyskać doskonały efekt połączenia surowości formy z komfortem użytkowania.

Funkcjonalna prostota

Jeszcze ważniejsze od walorów wizualnych wydają się kwestie praktyczne. We współczesnym meblarstwie nieprzeciętne znaczenie ma funkcjonalność i ergonomiczność wyrobów. Nawet proste wzory, takie jak Krzesło Avola A-1411, mają zapewniać maksimum komfortu. Odpowiednio zaokrąglone oparcie pozwala przyjąć wygodną, zdrową pozycję ciała, nie obciążając pleców. Mimo wyraźnych różnic w projekcie, podobne zasady zachowano w wielu innych krzesłach, np. w modelu A-1609 FINN. Gładkie i proste elementy mebli wpływają także na wygodę pielęgnacji. Są proste w czyszczeniu i przechowywaniu. Przede wszystkim jednak, bez trudu można wkomponować je w już istniejącą aranżację. Doskonale łączą się z wieloma elementami wyposażenia.

Jednolitość materiału

Współczesne meble są produkowane z ograniczonej liczby materiałów. Nie ma tu pretensjonalnych łączeń ani zbędnych dwuznaczności. Gładkie powierzchnie i powszechne, znane surowce są podstawą praktycznie każdego elementu umeblowania. Drewniane krzesła wyróżniają się ponadczasowością i nadają się do uniwersalnego zestawienia z meblami wykonanymi z metalu lub szkła. Brak zdobień i połączenie podobnych faktur materiałów wydaje się wysmakowane i rewelacyjnie dopasowane.