Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Boom na meble industrialne. Uniwersalne zastosowanie mebli loftowych

meble industrialne

Wszystko zaczęło się wraz z kryzysem mieszkaniowym tuż po II wojnie światowej w Stanach Zjednoczonych. Władze amerykańskie umożliwiły swym obywatelom wynajmowanie powierzchni fabrycznych i magazynowych. Nowojorska bohema wykorzystała przestrzeń wielkich hal i zaaranżowała wnętrza na swój nowatorski sposób. W efekcie powstał styl industrialny, który wkrótce podbił serca wielu ludzi. Istotnym składnikiem surowego, minimalistycznego stylu industrialnego są meble. Co zadecydowało o eksplozji popularności mebli industrialnych? Jaki pakiet korzyści wynika z ich wyboru? Jakie modele mebli industrialnych dostępne są na rynku?

Boom na meble industrialne

Wielkie, surowe wnętrza fabryk przerobione przez amerykańskich artystów zaciekawiły wielu ludzi. Od chwili narodzin tego stylu minęło kilka dekad, a styl industrialny, zwany również loftowym wciąż cieszy się sporą estymą wśród dekoratorów wnętrz i designerów. Jak wyjaśnić to zjawisko? Jak podkreślają właściciele popularnego sklepu meblowego StrongTree.pl o popularności stylu industrialnego decydują dwa główne czynniki. Pierwszym z nich jest właśnie owa industrialność. Brzmi jak masło maślane, ale ludzie często decydują się na aranżację wnętrz w zgodzie z duchem czasu. Drugim istotnym czynnikiem jest wysoka funkcjonalność mebli industrialnych. Cechują się lekkością i minimalizmem, wykonane są z porządnych materiałów i pasują do każdego rodzaju wnętrza. Uniwersalizm mebli loftowych doceniany jest przez ludzi, którzy postawili na industrialny charakter aranżowanych pomieszczeń.

meble

Zalety mebli industrialnych

Meble industrialne cechują się zbiorem cech decydujących o ich szerokim zastosowaniu i popularności. Warto je w tym miejscu skompilować.

  • Meble loftowe cechują się prostą bryłą i nie zajmują wiele przestrzeni w pomieszczeniu. Dzięki temu zmienia się optyka pomieszczenia. Sprawia ono wrażenie większego.
  • Meble industrialne wykonane są z solidnych materiałów, takich jak wysokogatunkowa stal nierdzewna i dobrej jakości drewno.
  • Meble utrzymane w stylu industrialnym są lekkie, proste i minimalistyczne.
  • Meble industrialne pasują do każdego rodzaju wnętrz. Uniwersalizm tego typu mebli to naprawdę ważna zaleta.
  • Meble typu loft są wytrzymałe i estetyczne.
  • Można je w każdej chwili ocieplić. Styl industrialny kojarzy się z chłodem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by za pomocą jednego tylko elementu ocieplić pomieszczenie, np. zarzucając koc na kanapę.

Jak widać, pakiet zalet w przypadku mebli industrialnych jest całkiem imponujący. Wszystkie wymienione cechy decydują o popularności tego typu mebli i szerokim ich zastosowaniu.

meble

Dostępne na rynku modele mebli industrialnych

Na rynku znaleźć można ogromną ilość modeli mebli industrialnych. Rozmaite meble zachowane w industrialnej estetyce znajdziemy, chociażby w ofercie meblowych sklepów internetowych (zobacz meble industrialne w stylu loft z oferty StrongTree). Industrialne piękno zawiera się zarówno w dodatkach, takich jak elementy oświetlenia czy drzwi przesuwne na prowadnicach, jak i w funkcjonalnych meblach. Pragnąc wystroić pomieszczenie eleganckim a wysoce funkcjonalnym loftem, warto zwrócić uwagę na stylowe industrialne stoły oraz bardzo popularne nowoczesne loftowe ławy. Obok kanap są najczęściej użytkowanymi meblami i z tego powodu winniśmy celować w dobrej jakości materiały. Modele industrialne loft wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej i dobrego gatunkowo drewna. Wpływa to na ich wytrzymałość i łatwą ich zmywalność. Lekka konstrukcja takich ław i stołów zwiększa optycznie pomieszczenie, przez co świetnie pasują do niewielkich pomieszczeń biurowych, np. sal konferencyjnych. Meble industrialne loft to również metalowe szafki przywodzące na myśl hale produkcyjne i drewniane taborety. Poza europejskim loftem dostępne są na rynku modele Wabi Sabi. Modele Wabi Sabi nawiązują do Kraju Kwitnącej Wiśni i podobnie jak zachodnie meble industrialne cechują się oszczędnością elementów, prostotą i minimalizmem.