Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Agregat malarski – jak z niego korzystać?

malarz

Agregat malarski jest urządzeniem przeznaczonym do natryskowego nanoszenia farb. Jego zasada działania polega na sprężaniu farby bez udziału powietrza i następnie rozpyleniu jej przy użyciu specjalnej dyszy. Wielkość rozpylonego strumienia jest regulowana poprzez zmniejszanie lub zwiększanie ciśnienia i montaż dyszy o innej średnicy.

Malowanie natryskowe doskonale sprawdza się w przypadku dużych powierzchni, m.in. ze względu na zdecydowanie większą wydajność, w porównaniu do tradycyjnych metod malowania. Co warto wiedzieć na temat agregatu malarskiego?

Przygotowanie do malowania

Przed przystąpieniem do prac związanych z malowaniem natryskowym, przede wszystkim należy odpowiednio przygotować zarówno powierzchnię przeznaczoną do malowania, jak i elementy, które nie powinny być pomalowane. W przypadku pierwszej powierzchni, niezbędne będzie usunięcie kurzu. Z kolei części, które mają pozostać niepomalowane najlepiej zabezpieczyć taśmą i folią malarską (im grubsza, tym lepsza). Kolejną przydatną radą jest kupno farby przeznaczonej do malowania natryskowego, która wyróżnia się dużą lepkością i dodatkowym filtrowaniem.

Przed rozpoczęciem malowania przy pomocy agregatu, należy wykonać próbę, najlepiej na kartonie. Odległość dyszy od ściany powinna zawierać się w zakresie od 15 cm do 20 cm. Ruchy muszą być płynne i umiarkowanie szybkie. W przypadku zbyt wolnego poruszania, mogą pojawić się zacieki. Z kolei zbyt szybkie malowanie sprawia, że farba niedostatecznie pokrywa powierzchnię.

Agregat malarski – wynajem czy kupno?

Kupno profesjonalnego agregatu malarskiego wiąże się z dużymi wydatkami. Z tego powodu dużą popularnością cieszy się wynajem, zwłaszcza w przypadku jednorazowego lub kilkukrotnego użytkowania sprzętu. Firmy oferujące agregat malarski na wynajem dysponują wyłącznie w pełni sprawnymi technicznie urządzeniami. W praktyce oznacza to bezproblemowe, a co za tym idzie, efektywne działanie sprzętu. Elastyczne warunki wynajmu sprawiają, że ta forma cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm specjalizujących się m.in. w wykończeniu wnętrz.