Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to często stosowane rozwiązanie. Wynika to z faktu, że oczyszczalnie tego typu to stosunkowo wysoki komfort, a często jedyna racjonalna opcja. Kiedy warto zdecydować się na przydomową oczyszczalnię? Czym tak właściwie jest tego rodzaju instalacja i jak działa?

Czym są przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Jeśli tylko jest taka możliwość, każdy dom powinien zostać obowiązkowo podłączony do lokalnej instalacji kanalizacyjnej. Niestety czasami instalacja znajduje się zbyt daleko, aby było to możliwe. Właśnie w takich sytuacjach sprawdzają się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Mowa tutaj o zbiornikach filtracyjnych, instalowanych zaraz przy domach. Jak działa taka oczyszczalnia i czym różni się od zwykłego szamba? Wyjaśniamy te kwestie w dalszej części tekstu.

Działanie przydomowej oczyszczalni ścieków

Aby móc zacząć korzystać z przydomowej oczyszczalni ścieków, trzeba ją najpierw zamontować nieopodal domu. Następnie konieczne jest połączenie oczyszczalni z domową instalacją kanalizacyjną. Kiedy to wszystko zostanie już wykonane, ścieki zaczynają być odprowadzane do zbiornika. Niemniej jednak w przypadku oczyszczalni nie mamy do czynienia ze zwykłym zbiornikiem, jak ma to miejsce w przypadku szamba. Tutaj mowa o zbiornikach, w których dochodzi do oczyszczania ścieków.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą się pozbywać zanieczyszczeń na wiele sposobów. Popularne jest między innymi stosowanie bakterii beztlenowych. Dosyć często stosuje się też rozmaite enzymy oraz metodę grawitacyjną, która oddziela cząsteczki. Następnie, kiedy woda zostanie już oczyszczona, jest ona odprowadzona czy to do rowu melioracyjnego czy też do gruntu.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie bez powodu są tak często wybieranym rozwiązaniem. Jest to sposób na brak przykrych zapachów przy domu, ekologiczność, wygodę, a w ostatecznym rozrachunku również oszczędność