Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Zamgławianie a ozonowanie, czym się różni?

ozonowanie pomieszczenia

Zamgławianie i ozonowanie pomieszczeń to dwie metody profesjonalnej dezynfekcji powierzchni, które wykorzystywane są w przeróżnych pomieszczeniach w zależności od indywidualnych potrzeb.

Zasadnicza różnica między tymi dwoma metodami odkażania tkwi oczywiście w rodzaju wykorzystywanego preparatu, na jakim bazuje przeprowadzane odkażanie.

W przypadku zabiegu ozonowania powietrza jest to oczywiście ozon, a korzystając z usługi zamgławiania mgłą mamy do czynienia z czyściwem w formie suchej mgły pokrytej nadtlenkiem wodoru. Przedstawiamy różnice między ozonowaniem a zamgławianiem i wszystko, co powinieneś wiedzieć o profesjonalnej dezynfekcji. Po takiej analizie samodzielnie podejmiesz decyzje, która forma dezynfekcji, jest lepsza dla Ciebie.

Ozonowanie pomieszczeń mieszkalnych — na czym polega ta forma dezynfekcji?

Metoda dezynfekcji przy pomocy ozonu bazuje na biobójczych właściwościach trójatomowego pierwiastka, jakim jest tlen. Sam zabieg dezynfekcji przebiega szybko i sprawnie, należy pozostawić włączony do gniazda 230 V generator ozonu w wybranym trybie i opuścić mieszkanie. W tym czasie ozon uzyskuje odpowiednie stężenie i po wyliczonym czasie unieszkodliwia wszystkie szkodliwe mikroorganizmy, jak:

  • wszystkie alergeny i roztocza;
  • grzyby na ścianie po zalaniu, wirusy;
  • pleśnie na ścianie, a nawet jej zarodniki na żywności;
  • drobnoustroje w krwi zmarłych osób.

Czy wiesz, że ozonowanie powietrza, to sposób naturalny na oczyszczanie skażonych powierzchni z wszelkich niepożądanych mikroorganizmów? Z tego powodu ozon już kilka lat temu stał się obowiązkowym elementem odkażania w placówkach medycznych, ale również w miejscach po chorobach zakaźnych, jakie osoby indywidualne przechodzą w prywatnych mieszkaniach. Ozonowanie w domu często wykorzystuje się również w wysokim stężeniu do dezynsekcji, czyli zwalczania insektów. Co ciekawe,  ozon sam w sobie ma bardzo słabą trwałość, co oznacza, że po wyłączeniu urządzenia do ozonowania, wyprodukowany gaz szybko ulatuje i zamienia się w dwuatomowe cząsteczki tlenu, tracą swe trujące właściwości.

Ile kosztuje ozonowanie?

Ozonowanie pomieszczeń to koszt od 300 zł za pomieszczenie do 30 m/2. Pomieszczenie wielkości 100 m/2 to koszt 600 zł, a powyżej 200 m/2 koszty tej usługi ustalane są indywidualnie. Oprócz pojedynczych pomieszczeń możliwe jest również ozonowanie mieszkań, domów, a nawet biur, sklepów czy hal wielkopowierzchniowych.

Finalny koszt ozonowania uzależniony jest m.in. od wielkości pomieszczenia i rodzaju skażenia bakteriologicznego, do którego należy dostosować odpowiednio wysokie stężenie pierwiastka.

Zamgławianie suchą mgłą z nadtlenkiem wodoru

Zamgławianie pomieszczeń to metoda dekontaminacji, która w ostatnim czasie jest coraz chętniej stosowana przez firmy sprzątające.

Dyfuzory generują suchą mgłę, która stanowi swego rodzaju nośnik nadtlenku wodoru (H2O2), stanowiącego silny środek do dezynfekcji. Nadtlenek wodoru unicestwia bakterie, a także groźne wirusy.\

Sucha mgła rozprowadzana jest z dyfuzora po całym pomieszczeniu, a jej cząsteczki mają rozmiar do maksymalnie kilku mikronów, dzięki czemu czyściwo trafia w każdy zakątek odkażanej przestrzeni. Usługi dezynfekcji suchą mgłą zyskują popularność w odkażaniu takich miejsc, jak:

  • biura i siedziby firm;
  • szkoły, przedszkola;
  • banki i instytucje publiczne;
  • szpitale i placówki medyczne (gdzie najczęściej sięga się po stężenie nadtlenku wodoru to 6-8%).

Ile kosztuje zamgławianie pomieszczeń?

Zamgławianie pomieszczenia kosztuje od 500 zł za pomieszczenie do 50 m/2. Pomieszczenie wielkości 200 m/2 to koszt 1500 zł, a powyżej tego metrażu ceny zazwyczaj negocjowane są indywidualnie. Oczywiście zabiegi odkażania przy użyciu mikrodyfuzji wykonywane są nie tylko w mieszkaniach i biurach, ale również w szpitalach i karetkach, gdzie ilość różnego rodzaju wirusów i bakterii jest ogromna.

Dezynfekcja pomieszczeń, kiedy warto się na nią zdecydować?

Zastanawiasz się, kiedy zdecydować się na specjalistyczną usługę, jaką jest dezynfekcja pomieszczeń? Odkażanie powierzchni przy użyciu ozonu albo zamgławiania sprawdzi się doskonale wszędzie tam, gdzie każdego dnia namnaża się sporo bakterii. Proces dezynfekcji jest wręcz codziennością w szpitalach, karetkach i gabinetach lekarskich ze względu na styczność z mnóstwem różnego rodzaju bakterii każdego dnia. 

Inną sytuacją, w której należy przeprowadzić dezynfekcję, jest śmierć w domu. Mając do czynienia z rozkładem zwłok, należy jak najszybciej wezwać ekipę profesjonalistów, którzy wyeliminują trupi jad z miejsca zgonu. Kiedy jeszcze warto się zdecydować na dezynfekcję pomieszczeń? Należy po nią sięgnąć po pożarze. W wyniku pożaru dochodzi do spalania różnych materiałów, takich jak plastik czy gumy, w wyniku czego powstają szkodliwe dla zdrowia toksyny. Nie zapominajmy o mieszkaniach zalanych fekaliami- tu dezynfekcja to obowiązkowy krok w przywróceniu pomieszczenia do porządku.

Co to jest dezodoryzacja?

Dezodoryzacja to inny ważny proces, który jest możliwy dzięki wykorzystaniu dezynfekcji. Oprócz oczyszczania pomieszczeń z drobnoustrojów metodą zamgławiania suchą mgłą, ozonem oraz metodą ULV możemy skutecznie eliminować nieprzyjemne zapachy, takie jak fetor po zwłokach czy zapach dymu papierosowego. Dezodoryzacja to skuteczna metoda walki z każdą wonią, której chcemy się pozbyć, usuwa źródło nieprzyjemnego zapachu, a nie tylko go ukrywa.

Dla kogo przeznaczona jest usługa dezodoryzacji?

Usługi dezodoryzacji sprawdzą się wszędzie tam, gdzie panuje nieprzyjemna woń uprzykrzająca życie lokatorom czy pracownikom. Usługę likwidacji niechcianych woni można z łatwością zamówić do starego domu, gdzie wyczuwalny jest zapach stęchlizny. Z powodzeniem można wykonywać eliminację zapachów w domach spokojnej starości, gdzie mamy do czynienia z moczem i innymi płynami ustrojowymi, a usunięcie tych woni jest konieczne. 

Dezodoryzacja to idealne rozwiązanie dla opiekunów zwierząt domowych, ponieważ zarówno zabieg ozonowania, jak i sucha mgła zapewniają doskonałe rezultaty w usuwaniu zapachów odzwierzęcych. Eliminacja zapachów to niezbędny zabieg w miejscu po zgonie, gdzie wykonywana jest w ramach dezynfekcji po zmarłych. Szczególnie trudny do usunięcia jest fetor zgnilizny i tutaj również możemy sięgnąć po ozonowanie pomieszczenia.

Co to jest sterylizacja?

Warto wspomnieć także o sterylizacji, która również stanowi ważną pozycję wśród metod usuwania chorobotwórczych organizmów. 

Sterylizowane rzeczy w procesie dezynfekcji są dokładnie wyjałowione i funkcjonuje również w branży taka nazwa na tego typu odkażanie. O skażonych przedmiotach, które są całkowicie wysterylizowane, mówimy, gdy możliwość zakażenia w razie kontaktu z nim będzie mniejsza niż jeden do miliona. Tego typu odkażanie wykonuje się w placówkach medycznych, np. w szpitalach oraz gabinetach dentystycznych. 

Na czym polega odkażanie metodą mikrodyfuzji?

Mikrodyfuzja to prawdziwa rewolucja w dziedzinie dezynfekcji. Gwarantuje likwidację nieczystości i drobnoustrojów przy pomocy specjalnego dyfuzora, który rozpyla w powietrzu mikrocząsteczki. Przeprowadza się ją poprzez rozpylanie mgły wymieszanej ze środkiem biobójczym, przeważnie opartego o alkohol izopropylowy, dodatek alkoholu etylowego oraz czwartorzędowe sole amoniowe. Taka mieszanka substancji gwarantuje najwyższą skuteczność odkażania powierzchni i powietrza. Z dyfuzora wylatuje mnóstwo niewielkich cząsteczek, które zasysają powietrze i pozostawiają powierzchnie pokryte impregnatem w postaci biobójczego preparatu.

Co wybrać ozonowanie czy zamgławianie?

Zarówno ozonowanie pomieszczeń, jak i zamgławianie suchą mgłą to alternatywy pełne zalet. W takim razie co wybrać ozonowanie czy zamgławianie? Ozonowanie to proces, który trwa nieco dłużej, jednak jego skuteczność wynosi aż 99,9% i dociera w każdą szczelinę, stanowiąc ekologiczną formę odkażania. Z kolei zamgławianie to szybki zabieg umożliwiający usuwanie drobnoustrojów w pomieszczeniach z elektroniką i roślinami i zarazem tworzący na powierzchniach zabezpieczającą warstwę impregnatu. 

Firma sprzątająca Kastelnik to profesjonaliści z zakresu usług dezynfekcji, która oferuje zarówno dezynfekcję ozonem, zamgławianie suchą mgłą, zamgławianie ULV, jak i innowacyjną mikrodyfuzję. Swoje usługi dezynfekcji świadczą na terenie całej Polski. Kastelnik to profesjonaliści, którzy na rynku są już od 2013 roku, pomagając w eliminacji groźnych mikroorganizmów w najcięższych przypadkach. W swojej pracy wykorzystują tylko najnowocześniejszy sprzęt, taki jak dyfuzory suchej mgły i przemysłowe generatory ozonu, co w połączeniu z wiedzą i wieloletnią praktyką, gwarantuje najskuteczniejszą dezynfekcję na rynku.