Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Zalety i wady różnych typów klimatyzacji domowej

Zalety i wady różnych typów klimatyzacji domowej

Istnieje wiele rodzajów klimatyzatorów, począwszy od urządzeń przenośnych, poprzez jednostki typu split, aż po rozbudowane jednostki multi-split montowane m.in. w biurach i dużych sklepach. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Co warto wiedzieć o klimatyzacjach najczęściej montowanych w domu lub mieszkaniu?

Klimatyzacja domowa typu split – wady i zalety

Najczęściej spotykany rodzaj klimatyzatorów w domach i mieszkaniach to split. System chłodniczy tego typu składa się z dwóch połączonych ze sobą jednostek. Jedna z nich jest montowana wewnątrz pomieszczeń, z kolei druga znajduje się na zewnątrz budynku. Klimatyzacja domowa split wyróżnia się wysoką wydajnością chłodzenia, dzięki czemu pozwala na szybkie obniżenie temperatury, nawet w przestronnych pomieszczeniach. Dodatkowo jednostka wewnętrzna wyróżnia się cichą pracą i możliwością sterowania kierunkiem i mocą nawiewu powietrza z poziomu pilota. Kolejnymi zaletami są łatwy i szybki montaż oraz estetyczny wygląd urządzenia wewnętrznego.

Do wad systemu split należy zaliczyć koszt zakupu i montażu, który w przypadku urządzeń dużej mocy jest stosunkowo wysoki. Ponadto klimatyzacja typu split wymaga odpowiednio dużego miejsca na zainstalowanie jednostki zewnętrznej. Dodatkowo urządzenie zewnętrzne może wpływać na ogólną estetykę budynku. Następną wadą jest konieczność wykonywania regularnych serwisów i konserwacji, które generują koszty.

Klimatyzatory przenośne – kompaktowe urządzenia chłodnicze

Klimatyzatory przenośne cieszą się dużą popularnością, m.in. ze względu na kompaktowe rozmiary i łatwe przenoszenie. Podobnie jak urządzenia typu split, mają swoje wady i zalety. Do kluczowych zalet należy zaliczyć brak konieczności instalacji. Po wyjęciu sprzętu z pudełka wystarczy zapoznać się z instrukcją obsługi i podłączyć do gniazda elektrycznego 230 V AC. Klimatyzacja domowa tego typu wymaga odprowadzania gorącego powietrza. Dodatkowo jej wydajność jest znacznie niższa niż modeli typu split.