Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Zadaszenie nad drzwi – szklane czy poliwęglanowe?

Zadaszenie nad drzwi

Zadaszenie drzwi może okazać się zbawienne podczas upałów lub deszczowych dni. Oprócz tego daszek jest ciekawym ornamentem domu, który przy odpowiedniej aranżacji może nadawać mu wyjątkowego designu. Pewnie w Twojej głowie nasuwa się pytanie: „daszek nad drzwi – szklany czy poliwęglanowy?” Po przeczytaniu tego artykułu będziesz pewny, jakie zadaszenie powinieneś wybrać.

Zadaszenie nad drzwi – dlaczego warto je mieć?

Wiatr, śnieg, deszcz czy mocno świecące promienie słoneczne nie będą Ci już straszne, jeżeli zamontujesz daszek nad swoimi drzwiami. Zadaszenie pełni funkcję ochronną, ale może też służyć jako dopełnienie całej kompozycji architektonicznej. Powinieneś wybrać daszek, który będzie pasował do stylu domu oraz Twojego poczucia estetyki.

Zadaszenia z poliwęglanu nad drzwi – właściwości

Daszki z poliwęglanu mają wiele właściwości, dzięki którym wyróżniają się na tle innych produktów tego typu. Poliwęglan to tworzywo sztuczne, które jest półprzeźroczyste, dzięki czemu przestrzeń pod daszkiem nie jest całkowicie zacieniona. Warto bardziej przyjrzeć się ich cechom. Jakie zatem plusy i minusy ma zadaszenie z tego materiału?

Zalety

 1. Daszki z poliwęglanu wytrzymują skrajnie wysokie oraz niskie temperatury. Materiał ten może być wykorzystywany przy mrozach sięgających -100° Celsjusza. Jest on tak samo trwały w trakcie upałów – poliwęglan jest w stanie wytrzymać temperaturę do 135° Celsjusza. Zadaszenie z tego materiału idealnie się sprawdzi, jeżeli mieszkasz w strefie, która narażona jest na pożary – poliwęglan jest trudnopalny.
 2. Zadaszenia z poliwęglanu są odporne na promienie UV. Dzięki tej właściwości nie odbarwiają się, ani też nie matowieją – nawet przy mocnym nasłonecznieniu. Daszek z tego materiału zachowa estetyczny i świeży wygląd przez długie lata.
 3. Poliwęglan jest bardzo lekki w porównaniu do innych materiałów – jest dwukrotnie lżejszy od szkła. Dzięki temu jest bardzo odporny na stłuczenia, które mogą powstać od np. grubej warstwy śniegu.
 4. Poliwęglan można formować na różne sposoby oraz nadawać mu przeróżne barwy z całej palety kolorystycznej, dlatego też często jest wykorzystywany w architekturze. Daszek z tego materiału bardzo łatwo dopasować do budowy oraz wyglądu domu.

Wady

 1. Poliwęglan niestety nie ma dobrej izolacji akustycznej, przez co nie tłumi dźwięków. Podczas ulewy będziesz słyszeć obijające się krople o daszek;
 2. Daszki z poliwęglanu są trudne w czyszczeniu, ponieważ są półtransparentne – zanieczyszczenia będą na nim widoczne.

Daszek nad drzwi szklany – plusy i minusy

Daszki i zadaszenia szklane nad drzwi mają wiele cech, które przyciągają uwagę. Są one wykonywane ze szkła hartowanego, dzięki któremu zyskują na trwałości. Warto, abyś zrobił przegląd ich właściwości, zanim zdecydujesz się na montaż takiego daszku.

Zalety

 1. Zadaszenie szklane nad drzwi jest ponadczasowe i pasuje do prawie każdego typu architektury. Szklane daszki świetnie komponują się zarówno z nowoczesnym stylem budownictwa, jak i tym bardziej staromodnym. Do całej konstrukcji można dodać aluminium – sprawi to, że daszek będzie wpisywał się w nowe trendy architektoniczne;
 2. Daszki nad drzwi z tego materiału są łatwe w utrzymaniu. Nie wymagają one specjalnej pielęgnacji – wystarczy, że użyjesz zwykłych detergentów;
 3. Daszki ze szkła są wytrzymałe i bezpieczne. W przypadku gdy konstrukcja się stłucze, szkło nie rozpada się na drobne kawałeczki, tylko pozostaje przytwierdzone do specjalnej folii – jest to folia PVB, która łączy ze sobą dwie tafle laminowanego szkła.

Wady

 1. Szkło pod wpływem promieni słonecznych nagrzewa przestrzeń pod daszkiem. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu – możesz przyciemnić materiał, lecz wówczas musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami;
 2. Podczas zimy trzeba pamiętać o regularnym odśnieżaniu daszku, ponieważ pod ciężarem śniegu szkło może się stłuc – wtedy całe zadaszenie będzie wymagało wymiany.

Zadaszenie poliwęglanowe i szklane — które wybrać?

Wybór między tymi dwoma materiałami jest bardzo trudny, ponieważ obydwa świetnie spełniają swoje funkcje. Zarówno szkło, jak i poliwęglan mają dużo zalet. Obu teksturom nie brakuje również kilku wad.

Jeżeli chcesz, aby Twój daszek był bardzo wytrzymały, lepiej sprawdzi się poliwęglan. Bez dwóch zdań można stwierdzić, że jest on odporniejszy na różne warunki atmosferyczne niż szkło. Dzięki jego elastyczności możesz dopasować go do estetyki swoich drzwi i nadać im nietuzinkowy charakter. Przy wyborze poliwęglanowego daszku, musisz pamiętać, aby regularnie go czyścić – najlepiej delikatnym mydłem i gąbeczką.

Jeśli jednak jesteś fanem innowacyjnych rozwiązań, lepiej sprawdzi się inny daszek nad drzwi – szklany. Prezentuje się bardziej elegancko i nowocześnie niż zadaszenie z poliwęglanu. Jest on świetnym rozwiązaniem, jeżeli nie lubisz hałasu podczas deszczu – nie wydaje on takich dźwięków jak poliwęglan. Musisz jednak pamiętać, że szklany daszek jest droższy niż poliwęglanowy – zwłaszcza jeżeli chcesz, aby był on przyciemniony. Jeśli zdecydujesz się na montaż szklanego zadaszenia, pamiętaj o tym, aby podczas opadów śniegu regularnie go odśnieżać – inaczej konstrukcja się stłucze, a daszek będzie do całkowitej wymiany.

Partnerem artykułu jest firma metal-gum.com

FAQ:

 • Dlaczego warto zamontować daszek nad drzwiami?

Taki daszek może być ciekawym ornamentem przy wejściu do domu. Oprócz tego zadaszenie drzwi jest bardzo pomocne podczas ulew, opad śniegu oraz upałów. Jeżeli zdarzy Ci się zapomnieć kluczy, to nie będziesz musiał martwić się o oparzenie od mocnego słońca. Deszcz także nie będzie dla Ciebie wtedy straszny.

 •  Daszek z poliwęglanu i szkła – który materiał jest tańszy?

Zdecydowanie zadaszenie ze szkła jest droższe. Powodem są nie tylko właściwości tego materiału, ale fakt, że proces wytwarzania szkła jest bardziej czasochłonny. Poliwęglan jest tworzywem sztucznym, który jest produkowany na masową skalę i jest o wiele tańszy w produkcji. Mimo że poliwęglan kosztuje mniej, ma wiele zalet i jest bardzo trwały.

 • Jakie zadaszenie wybrać – szklane czy poliwęglanowe?

Przy wyborze daszku musisz kierować się swoimi preferencjami oraz efektem, jaki chcesz osiągnąć. Szklane zadaszenie wygląda nowocześniej i nadaje elegancji drzwiom, natomiast daszki poliwęglanowe są o wiele bardziej wytrzymałe i odporne na różne warunki atmosferyczne.