Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Z czego wynika wysoka cena ekogroszku za tonę?

ekogroszek

Węgiel nadal stanowi podstawowe paliwo stałe, stosowane do ogrzewania setek tysięcy domów i budynków w całej Polsce. Jest to istotny składnik miksu energetycznego na całym świecie. Tymczasem wybuch konfliktu na Ukrainie rok temu mocno wpłynął na podaż tego surowca. Braki szybko wywindowały ceny do góry. Ile dziś trzeba płacić za tonę dobrego ekogroszku i czy można obniżyć koszty ogrzewania tym paliwem?

Co składa się na cenę ekogroszku?

W dyskusji często używa się bardzo ogólnych haseł. W telewizji często zatem słychać o tym, że ceny węgla znów wzrosły (o ich spadkach raczej się już nie pisze). Tymczasem cena samego ekogroszku – najpopularniejszego typu tego paliwa stałego – może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Będą to między innymi:

  • Jakość węgla. Wartość opałowa, spiekalność czy zawartość popiołu ma znaczący wpływ na przebieg spalania oraz jego wydajność. Takich rzeczy nie można w żaden sposób pominąć przy określaniu ceny. Wysokiej jakości węgiel posiada również niską zawartość siarki, co ma ogromne znaczenie w ochronie środowiska. Jednak za dobre parametry trzeba zapłacić często więcej.
  • Ekogroszek workowany bywa często nieco droższy, jednak jego zaletą jest ogromna wygoda przy dostawie czy napełnianiu zbiornika kotła. Także warunki przechowywania są bardziej stabilne, niż w przypadku węgla przywiezionego luzem.
  • Miejsce zakupu ma również znaczenie. Lokalne skupy oferują znacznie wyższe ceny. W internecie z kolei panuje większa konkurencja. Również skala biznesu w e-commerce pozwala na udzielanie zniżek czy upustów.
  • To, kiedy zamówisz dostawcę ekogroszku, nie będzie obojętne dla wartości całej transakcji. W sezonie grzewczym znacznie trudniej o tani węgiel. Z kolei zakup latem wiąże się z koniecznością jego przechowywania przez wiele miesięcy.
  • Pośrednicy, którzy przewożą węgiel z kopalni do poszczególnych składów, a także lokalni sprzedawcy chcą naturalnie zarobić na swoje utrzymanie. Oznacza to, że ceny ekogroszku, z każdym pokonanym kilometrem i z każdą wystawioną fakturą, nieubłaganie rosną
  • Akcyza. Nie każdy musi ją płacić. Wystarczy wypełnić stosowny wniosek i, o ile wykorzystujesz ekogroszek do celów prywatnych, nie musisz opłacać tego podatku. To wpłynie oczywiście na wartość całej transakcji.

Cena kupowanego węgla może się znacząco różnić. Pytanie, czy warto zawsze wybierać najtańszą opcję?

Cena ekogroszku w Polsce i za granicą

Aktualne ceny ekogroszku w Polsce spadły już do poziomu poniżej 2 000 zł za tonę. Czy to koniec obniżek? Powoli kończy się sezon grzewczy, co zapewne spowoduje dodatkowe obniżenie cen. Jak to jednak wygląda za granicą? Czy tam węgiel jest jeszcze tańszy, czy może utrzymały się wysokie ceny z jesieni?

Światowy trend widać najlepiej na giełdzie towarowej. Tam tona węgla staniało ośmiokrotnie. Mocne tendencje spadkowe, podobnych rozmiarów jak w Polsce, widać także w innych europejskich państwach. Jest to optymistyczny znak, że obecny kryzys węglowy i energetyczny zmierza ku końcowi.

Jak mniej płacić za ogrzewanie domu?

Chcesz płacić mniej? Znajdź dostawcę współpracującego bezpośrednio z kopalnią. Dzięki temu cena ekogroszku za tonę będzie niższa. Jednak to tylko początek zmian. Warto zainwestować w automatyczny piec oraz dobry termostat. W ten sposób spalanie paliwa stałego będzie bardziej wydajne, niż przy ręcznym dozowaniu ilości węgla. Co więcej, będzie to dla Ciebie również znacznie wygodniejsze.

Niższe zapotrzebowanie energetyczne (a więc mniej spalonego paliwa) uzyskasz także, utrzymując nieco niższą temperaturę w mieszkaniu, szczególnie w godzinach nocnych i w czasie, gdy nikogo nie ma w domu (pomocny jest w tym termostat z możliwością zaprogramowania godzinowego). Pilnowanie zamykania drzwi i okien zapobiegnie uciekaniu ciepła na zewnątrz. W końcu zakup wysokiej jakości paliwa spowoduje, że będzie ono spalane w optymalnych warunkach, bez spieków i problemów, co wpłynie na wydajność całego procesu.