Chyba nie trzeba nikogo przekonywać o znaczeniu termoizolacji budynku. Prawidłowo wykonana, pozwala poczynić realne oszczędności na ogrzewaniu, zapewnia świetną akustykę i cyrkulację powietrza, a także zabezpieczy elewację budynku przed działaniem czynników zewnętrznych. Temperatura powietrza wewnątrz budynku zawsze utrzymuje prawidłowe wartości, które nie tylko są komfortowe dla domowników, ale też pozytywnie wpływają na sam budynek. Jeżeli na ścianach wewnętrznych obserwujesz zawilgocone obszary lub już skupiska pleśni i grzybów to objaw występowania mostków termicznych i znak, że izolacja twojego budynku nie została prawidłowo wykonana.
Mostki termiczne – wyjaśniamy czym są.
Mostki termiczne to takie miejsca w izolacji termicznej, występujące najczęściej w przegrodach zewnętrznych, przez które ucieka ciepło w wyjątkowo dużej ilości. Im mostek termiczny większy, z tym większą niekontrolowaną ucieczką ciepła mamy do czynienia. W jego obrębie temperatura ściany bardzo się obniża, do tego stopnia, że w efekcie mamy do czynienia ze skraplaniem się pary wodnej. Działanie mostków termicznych można porównać do efektu domina, gdzie jedno zjawisko pociąga za sobą kolejne, coraz bardziej niszczycielskie następstwa. W efekcie ściany są zawilgocone, w ostatniej fazie dochodzi do zagrzybienia i niszczenia całej konstrukcji. Skutki takiego procesu z każdym rokiem mogą być katastrofalne, dlatego tak ważne jest eliminowanie mostków termicznych, a najlepiej – niedopuszczanie do ich powstawania.
W jaki sposób wykrywa się mostki termiczne?
Najlepszym, najdokładniejszym sposobem na wykrycie obecności mostków termicznych w warstwie izolacyjnej jest tzw termografia, czyli proces obrazowania w paśmie średniej podczerwieni, który rejestruje promieniowanie cieplne. To bardzo profesjonalna metoda diagnozująca izolacyjność budynków oraz jakość jej wykonania. Zdjęcia wykonane termografem pokazują bardzo dokładnie obszary o innej temperaturze, wskazuje na to odmienny kolor.
W celu samodzielnej lokalizacji, warto wiedzieć, że najbardziej narażone na powstawanie mostków termicznych są węzły konstrukcyjne, a więc miejsca łączenia różnych elementów przegród zewnętrznych budynku. Takie miejsca to z pewnością połączenie dachu i ściany zewnętrznej, miejsce osadzenia okien fasadowych i dachowych oraz drzwi zewnętrznych, połączenie balkonu ze stropem, wieńce i nadproża, ściany piwnic i wieńce stropu nad nimi.
Grunt to zapobiegać.
O ile całkowite wyeliminowanie powstałych już mostków termicznych jest niezwykle trudne, a czasem nawet niemożliwe, o tyle niedoprowadzenie do ich powstania jest o wiele łatwiejsze, choć wymaga od nas dużej czujności i kontroli prac izolacyjnych. Często ich powstanie jest spowodowane wadliwym projektem termoizolacyjnym. Dlatego tak ważne jest, by projekt taki przygotowywany był przez fachowców najwyższej klasy, specjalizujących się ściśle w ocieplaniu budynków. Inna sprawa, to niestaranność wykonawcy, który mimo obowiązku pracy zgodnie z przedstawionym profesjonalnym projektem, nie wywiązuje się z niego w pełni. Działa wówczas niezgodnie z przyjętymi rozwiązaniami dla ułatwienia i przyspieszenia sobie pracy. Dlatego tak ważny jest wybór profesjonalnej ekipy, najlepiej z polecenia.
Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.
Więcej artykułów
Cennik okien PCV (i nie tylko) – co i jak go kształtuje?
Wzmacnianie integralności konstrukcyjnej: Siła kotw chemicznych
Jak kupić farby na ścianę o nietypowych kolorach?