Papa jest materiałem izolacyjnym, który chroni dach budynku przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Konserwacja papy jest bardzo ważna, ponieważ pozwala utrzymać prawidłową funkcjonalność powłoki i przedłużyć jej trwałość. Każdy materiał pod wpływem czasu ulega zużyciu, dlatego warto zabezpieczać pokrycie, aby uniknąć usterek i związanych z tym kosztów. W jaki sposób najlepiej wykonywać konserwację papy i kiedy warto to robić?
Kiedy wykonywać konserwację dachu z papy?
W przypadku dachów wykonanych z papy starego typu konserwacja musi być wykonywana częściej niż w przypadku nowoczesnej papy termozgrzewalnej. Pomimo coraz lepszych parametrów warto dokonywać konserwacji papy przynajmniej raz na kilka lat. Głównym celem konserwacji czy też naprawy dachu jest przywrócenie warstwie ochronnej prawidłowych parametrów. Poprawnie wykonana powłoka ochronna z papy powinna zatrzymywać wodę i wilgoć.
Sposoby na szybką konserwację dachu z papy
W przypadku konserwacji papy na ciepło, najczęściej odbywa się ona z użyciem mas bitumicznych. Masy bitumiczne to plastyczne substancje, które nakłada się za pomocą lepiku. Jest to specjalny klej, który w pierwszej kolejności jest podgrzewany, a następnie nakładany w miejsce przecieku.
Konserwacja papy na zimno może być przeprowadzana poprzez dwie metody – z użyciem rozpuszczalnika lub bez. W pierwszym przypadku do renowacji dachu używa się z asfaltu, z syntetycznych substancji oraz organicznych rozpuszczalników. W przypadku metody bezrozpuszczalnikowej preparaty zawierają masy asfaltowe lub bitumiczne, wodę oraz dodatki polimerowe.
Jaki produkt do konserwacji papy wybrać?
Wybór odpowiedniego preparatu do konserwacji zależy od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju usterki, powierzchni naprawy. Jeśli ma być to konserwacja miejscowa, to warto skorzystać z preparatów takich jak guma w płynie czy masy asfaltowo-kauczukowe. W przypadku renowacji całej powierzchni dachu o dużych rozmiarach warto rozważyć wykorzystanie gumy w płynie aplikowanej za pomocą metody natryskowej. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady specjalisty.
Więcej artykułów
Cennik okien PCV (i nie tylko) – co i jak go kształtuje?
Wzmacnianie integralności konstrukcyjnej: Siła kotw chemicznych
Jak kupić farby na ścianę o nietypowych kolorach?