Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Szczotki do prania tapicerki – nieoceniona pomoc w czyszczeniu samochodu

szczotki do prania tapicerki

Twoje dzieci wtarły czekoladę w fotele samochodowe z tkaniny? A może wracałeś samochodem z psem po bardzo długim spacerze w deszczowy poranek? Chyb, że po prostu przyszedł ten moment, kiedy wstyd Ci wozić swoim samochodem ukochaną teściową. Bez względu na powód brudnych siedzeń Twojego samochodu, w pewnym momencie przychodzi po prostu czas, gdy musisz wziąć byka za rogi i gąbkę do ręki. Lub inne, bardziej skuteczne narzędzie do czyszczenia tapicerki.

Tapicerka samochodowa z tkaniny stanowi ważny element atrakcyjności wnętrza samochodu. Należy jednak pamiętać, że zniszczenie tapicerki z tkaniny w trakcie niewłaściwego czyszczenia wcale nie jest trudną rzeczą. Bez względu na to, czy jest to plama kawy przyniesionej ze stacji benzynowej, czy plama z kredki, której używała w podróży Twoja 3-letnia córka, o tapicerkę z tkaniny należy starannie dbać. Chyba że nie zależy Ci na atrakcyjnym wyglądzie wnętrza samochodu.

Poniżej przedstawiamy kilka metod, które możesz wykorzystać do właściwego wyczyszczenia tapicerki samochodowej:

Najpierw użyj odkurzacza

Pierwszą rzeczą, zanim w ogóle zajmiesz się czyszczeniem siedzeń w Twoim samochodzie, jest użycie odkurzacza. Z jego pomocą pozbędziesz się wszelkiego rodzaju brudu, kurzu i zanieczyszczeń z wnętrza samochodu. Przy okazji znajdziesz też kilka monet, gumkę do włosów, szminkę swojej żony i kto jeszcze wie co. Odkurzacz musisz więc zastosować nie tylko na siedzeniach, ale wręcz w całym wnętrzu samochodu.

Czyszczenie siedzeń przy pomocy szczotki do prania tapicerki

Po zakończeniu odkurzania nadszedł czas, aby zabrać się za właściwe czyszczenie tapicerki samochodowej. Przygotuj sobie dwa wiadra z wodą. Do samego czyszczenia za pomocą szczotki do prania tapicerki potrzebujesz gorącej wody. Dodaj miarkę detergentu do prania do wiadra z gorącą wodą. Możesz też samodzielnie przygotować spray czyszczący. W tym celu zmieszaj ocet z wodą, dodając delikatne mydło, łagodny detergent lub sodę oczyszczoną. Idealny stosunek składników to ¾ szklanki wody na ¼ szklanki octu, ale można go dostosować do własnych potrzeb.

Weź wkrętarkę, na którą możesz założyć szczotki do prania tapicerki. Zanurz częściowo szczotkę w przygotowanym roztworze. Użycie szczotki do prania tapicerki sprawi, że praca będzie efektywniejsza, ale także szybsza. Za pomocą szczotki do prania tapicerki dokładnie wyszoruj każde miejsce, aby pozbyć się wszystkich plam, które pokrywają materiał.

Podczas czyszczenia siedzeń przy użyciu szczotki do prania tapicerki łatwo przesadzić z ilością wody. Ważne, aby nie zamoczyć siedzeń. W przeciwnym razie możesz spowodować więcej szkody niż pożytku. Siedzenia powinny wyglądać na równomiernie wilgotne. Powinieneś więc powtarzać namaczanie siedzeń za pomocą szczotki do prania tapicerki, dopóki wszystkie siedzenia będą wilgotne, ale nie mokre. Po zakończeniu czyszczenia zanurz końcówkę szczotki do prania tapicerki w czystej zimnej wodzie i użyj jej do ściągnięcia całego brudu i detergentu, które mogą nadal znajdować się na powierzchni tapicerki.

Jak wyczyścić trudne plamy na tapicerce?

Czasami zdarza się, że pewne plamy okazują się niełatwe lub nawet niemożliwe do wywabienia za pomocą zwykłych środków, lub procedur czyszczenia. Wtedy należy sięgnąć po inne środki czyszczące dostępne na rynku.

Pamiętaj jednak, że stosowanie tych środków czyszczących, nie zawsze daje przewidywalne rezultaty. Mogą one rzeczywiście usunąć plamę z tapicerki, ale mogą też wywołać efekt wręcz odwrotny, pozostawiając jeszcze większą plamę lub przebarwienia, których nie będzie można usunąć. Dlatego zawsze testuj nowy środek czyszczący na niewidocznej części tapicerki. W ten sposób przekonasz się, czy wyniki czyszczenia przy pomocy środka oraz szczotki do prania tapicerki są zadowalające, czy lepiej nie ryzykować.

Inne alternatywne rozwiązania do czyszczenia tapicerki samochodowej

Chusteczki dla niemowląt – sprawdzają się zaskakująco dobrze i nie wymagają mydła i wody. Nie zawierają ściernych chemikaliów, są bezpieczne i dobrze radzą sobie z plamami.

Ściereczki do czyszczenia na sucho – są łatwo dostępne i są skutecznymi środkami do czyszczenia tapicerki samochodowej. Część z nich pozostawia wspaniały zapach w samochodzie.