Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Styl eklektyczny – stylowy miszmasz

styl elektyczny

Urządzenie wnętrza, tak aby było harmonijne, przytulne i komfortowe wymaga znacznego wyczucia smaku i dobrego gustu, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na styl eklektyczny. Jest on piękny i niebanalny, ale jednocześnie bardzo trudny w aranżacji. Łatwo w nim o przesadę i stworzenie wnętrza zabałaganionego lub kiczowatego. Dlatego przed wprowadzeniem zmian dowiedz się wszystkiego na temat stylu eklektycznego.

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

Styl eklektyczny łączy w sobie cechy dwóch lub więcej stylów, tak więc jest to swego rodzaju miszmasz różnych barw, mebli lub dodatków. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić – połączenia muszą ze sobą dobrze współgrać i stanowić harmonijną całość. Zestawienie różnorodnych mebli, może nie wystarczyć, aby osiągnąć wnętrze w stylu eklektycznym. Wbrew pozorom wszystkie wybory powinny być dobrze przemyślane i zaplanowane.

Sprawdź ofertę tanich mieszkań we Wrocławiu

Jak łączyć ze sobą różne style?

Dobrym pomysłem na połączenie różnych stylów w aranżacji pomieszczenia jest wybór jednej barwy lub motywu przewodniego, wokół którego będziemy wybierać poszczególne elementy. Można więc wybrać 8 różnych krzeseł, które staną się harmonijną całością, właśnie dzięki motywowi przewodniemu. Często w stylu eklektycznym łączy się meble nowoczesne z klasycznymi – w takich wnętrzach meble o tradycyjnym wyglądzie stanowią mniejszość i są jedynie ciekawym uzupełnieniem minimalistycznego stylu pomieszczenia.

Zalety stylu eklektycznego

Styl eklektyczny pozwala na dużą dowolność i mieszanie różnych form, kolorów i stylów. Daje dużą wszechstronność i swobodę w planowaniu aranżacji wnętrza, a także pozwala na częste zmiany wystroju niskim kosztem – wystarczy wymienić część dodatków lub dodać mocniejszy akcent i uzyskujemy zupełnie innych charakter pomieszczenia. Dodatkowo styl eklektyczny jest niezwykle różnorodny i nie narzuca żadnych zasad, ani ograniczeń. Dzięki temu dwa pomieszczenia urządzone w tym stylu mogą się od siebie diametralnie różnić, a każde będzie wyglądało niesamowicie ciekawie i niesztampowo.

Styl eklektyczny u kogo dobrze się sprawdzi?

Styl eklektyczny to doskonały wybór dla wielu osób, gdyż za pomocą niebanalnych połączeń, jesteśmy w stanie dopasować go idealnie do własnych upodobań. Sprawdzi się więc zarówno u osób, które lubią kontrolowany chaos i mają artystyczną duszę oraz u osób uporządkowanych, które lubią klasyczne rozwiązania. To również doskonały sposób aranżacji wnętrza dla osób niezdecydowanych, które lubią częste zmiany – wystarczy zmienić dodatki, żeby osiągnąć zupełnie nowy wygląd pomieszczenia.