Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Strugarka czterostronna – o czym pomyśleć przed zakupem?

stolarz

Przed zakupem każdego rodzaju sprzętu warto zadać sobie kilka pytań, aby wybrać  produkt skrojony pod nasze potrzeby. W przypadku kierowania się jedynie kwestią ceny może się okazać, że zostaniemy z narzędziem zbyt wolnym, zbyt słabym i bez potrzebnych nam opcji. Z drugiej strony lepszy sprzęt kosztuje o wiele więcej, a jeśli silnik  jest za mocny i  maszyna ma więcej elementów, koszty obsługi mogą  być niepotrzebnie zawyżone. Jak więc wybrać optymalną strugarkę czterostronną? Sztuka polega na zadaniu odpowiednich pytań.

Moc silnika strugarki – na ile nam potrzebna?

Jeśli będziemy pracować używając jedynie suchego drzewa, nie będziemy musieli posiadać zbyt mocnego silnika. Producenci zwykle podają z jakiego typu drewnem może współpracować dana maszyna.

Jest także inny czynnik, który wpływa na wydajność. Wysoką gęstość będzie posiadał dąb, inną jesion, a inną sosna. Z jakim rodzajem drzewa przyjdzie nam pracować  – o to także warto siebie spytać przed zakupem.

Jak często będziemy ciąć drewno strugarką?

Jeśli posiadamy zakład, w którym strugarka będzie pracować na okrągło, warto pomyśleć, czy nie zainwestować w sprzęt najwyższej jakości. Wiąże się to z wytrzymałością oraz wieloma udogodnieniami dot. obsługi. Przykładowo – bardzo ważna podczas pracy jest prędkość przesuwu. Jeżeli będzie ona zbyt niska, może się okazać, że tak naprawdę tracimy niepotrzebnie dużo czasu na oczekiwanie na obrobiony przez maszynę produkt.

Mierz wysoko(ść)

Przed zakupem sprawdźmy jakie typy produktów chcemy wytwarzać i zmierzmy, jak głębokie muszą być wcięcia etc. Liczby muszą się zgadzać. Zwróćmy uwagę także, że nie zawsze te same parametry dotyczą cięcia w każdej płaszczyźnie. Ustawienia i możliwości elementów strugarki (wrzeciona, głowice) mogą się od siebie różnić. Także mocą. Zobaczymy również jakie są minimalne i maksymalne szerokości strugania.

W opisach producenta podanie są także inne parametry. Należy do nich między innymi: minimalna długość elementu wkładanego do strugarki, długość stołu, waga i wymiary. Strugarka czterostronna jest urządzeniem sporych rozmiarów i przed zakupem rozsądnie jest sprawdzić, czy dany model zmieści się w miejscu, które chcemy dla niego przeznaczyć.

A jeśli mam wątpliwości, który model jest odpowiedni dla moich potrzeb?

Tu nic prostszego – można porozmawiać ze sprzedawcą lub kimś z branży. Strugarka czterostronna na tyle znacząco wpływa na ułatwienie i przyśpieszenie pracy zakładów i firm, że jeśli mamy wątpliwości, czy dany model spełni nasze oczekiwania, warto porozmawiać ze specjalistą.