Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Rodzaje ładowarek budowlanych

ładowarka

Ładowarki to jedne z najczęściej wykorzystywanych maszyn na praktycznie każdej budowie. Charakteryzują się dużym udźwigiem, stosunkowo małym promieniem skrętu, zapewniającym łatwe manewrowanie i uniwersalnym zastosowaniem. Ładowarki kołowe i gąsienicowe służą do szybkiego ładowania materiałów sypkich, np. na przyczepy ciężarówek. Można je wykorzystywać również do transportu materiału na niewielkie odległości, np. w obrębie placu budowy. Jakie są najpopularniejsze rodzaje ładowarek budowlanych?

Podział ładowarek budowlanych

Poszczególne ładowarki budowlane można klasyfikować m.in. ze względu na udźwig nominalny, wagę maszyny lub moc silnika. Najczęściej stosowaną klasyfikacją jest jednak typ napędu. Ładowarki kołowe doskonale sprawdzają się w miejscach, w których nie zachodzi konieczność pracy w trudnym terenie. Są one szybkie i zwrotne. Dodatkowo, można poruszać się nimi po drogach publicznych (kierowca musi posiadać aktualne uprawnienia). Opony z agresywnym bieżnikiem idealnie sprawdzają się na szutrowych, nierównych drogach. Z kolei ładowarki gąsienicowe, jak sama nazwa wskazuje, zamiast opon mają gąsienice. Maszyny tego typu nie mogą poruszać się po drogach publicznych. Ich transport wymaga specjalnych lawet. Ładowarki gąsienicowe są wykorzystywane w przypadku bardzo trudnego terenu. Ponadto sprawdzają się podczas pracy w terenie charakteryzującym się dużym nachyleniem.

Ładowarki kołowe – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Ładowarki kołowe znajdują zastosowanie nie tylko na placach budowy. Wykorzystują je również firmy komunalne zajmujące się zagospodarowaniem odpadów. Ponadto doskonale sprawdzają się w rolnictwie i ogrodnictwie. Udźwig nominalny ładowarek kołowych, w przypadku niewielkich i średniej wielkości modeli, zawiera się w przedziale od około 800 kg do 2000 kg. Z kolei duże ładowarki kołowe są w stanie podnieść nawet 5000 kg. Nowoczesne modele ładowarek wyróżniają się prostą i intuicyjną obsługą. W kabinie znajduje się panel kontrolny wyposażony w przełączniki i wskaźniki przeznaczone do zarządzania pracą maszyny.