Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Rodzaje konstrukcji stalowych

konstrukcja stalowa

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić budownictwo bez zastosowania stali. Wykorzystuje się ją w wielu obszarach i w różnych celach. Między innymi tworzy się z niej konstrukcje stalowe. Czym jest konstrukcja stalowa i jakie jej rodzaje powstają? Sprawdźmy!

Czym są konstrukcje stalowe?

Najprościej rzecz ujmując, konstrukcje stalowe to obiekty budowlane, w których podstawowymi elementami nośnymi są elementy zbudowane ze stali. Tym samym konstrukcje stalowe to podstawa obiektów budowlanych, zarówno budynków, jak i mostów, zbiorników i wielu innych. O tym, jakie rodzaje konstrukcji stalowych są dzisiaj dostępne i jakie znajdują zastosowania dowiesz się z dalszej części tekstu.

Trzy główne rodzaje konstrukcji stalowych

W jaki sposób dokonuje się podziału konstrukcji stalowych? Przede wszystkim ze względu na typ wykorzystanych elementów, a także na ogólną budowę końcową konstrukcji. Najczęściej wykorzystuje się konstrukcje stalowe szkieletowo – prętowe. Mowa tutaj o konstrukcji na bazie prętów stalowych. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się później – dowolnym materiałem. Może to być stal, lecz można zastosować też coś innego. Tego typu konstrukcje stalowe to często podstawa dla budynków, wykorzystywanych później jako hale magazynowe lub przemysłowe, a także supermarkety i lokale usługowe.

Drugi typ to konstrukcje szkieletowe prętowo-cięgnowe. Mowa tutaj o konstrukcjach wzmocnionych, które stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest większą wytrzymałość konstrukcji. Zwłaszcza przy budowie obiektów o zwiększonych gabarytach. Tym samym tego rodzaju konstrukcje stanowią podstawę dla mostów wiszących czy też dachów o bardzo dużej powierzchni.

Ostatni z najpopularniejszych typów konstrukcji stalowych to konstrukcje powierzchniowe. Stosuje się je podczas budowy zbiorników. Mowa tutaj o zbiornikach, w których jako element nośny wykorzystuje się jego własną powierzchnię.

Jak widać, konstrukcje stalowe są różnorodne. Warto przy tym zaznaczyć, że powyżej omówiliśmy tylko najbardziej podstawowe rodzaje konstrukcji stalowych. W rzeczywistości ich typów jest zdecydowanie więcej.

Dowiedz się więcej: konstrukcje stalowe Kraków