Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Projekty małych domów – czyli sposób na stworzenie przytulnego wnętrza

Projekty małych domów

Chociaż w niektórych kręgach utarło się, że czym większy dom, tym lepiej świadczy o właścicielu, małe domy również mają mnóstwo zalet. Coraz więcej osób decyduje się na budowę niewielkiej konstrukcji nie z powodu ograniczonych środków, ale z uwagi na własne upodobania. Małe domy są przecież naprawdę urokliwe. Jakie jeszcze korzyści mogą wynikać z ich posiadania? Sprawdź!

Małe jest piękne – zalety małych domów

Małe domy to odzwierciedlenie istoty minimalizmu. W dzisiejszych czasach minimalizm jest w modzie, czego dowodem jest styl nowoczesny, opierający się w dużej mierze na idei ,,mniej znaczy więcej”. Zacznijmy od wyglądu. Małe domy z reguły prezentują się przyjaźniej, aniżeli duże konstrukcje. W tym przypadku łatwiej o utrzymanie przytulnego klimatu, jak również o stworzenie całej aranżacji. Niewielkie wnętrza kojarzą się z domowym ciepłem i nie potrzebują wielu dekoracji, by stać się ostoją całej rodziny. Kolejną zaletą małych domów jest to, że ich budowa przebiega stosunkowo szybko i nie wymaga dużych nakładów pieniężnych. Projekty małych domów uwzględniają rozwiązania pozwalające szybciej je zrealizować. Dzięki temu, że większość z nich zawiera kosztorys, łatwiej zaplanować wydatki i zebrać odpowiednią ilość pieniędzy na budowę. Co ważne, dom poniżej 100m2 wcale nie musi nas ograniczać. Z odpowiednim projektem można w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. Wystarczy zadbać o właściwy rozkład pomieszczeń. Warto też zwrócić uwagę na to, że małe domy, z uwagi na to, że zajmują niewielką powierzchnię, sprawdzą się na różnych parcelach.

Projekty małych domów a wąska działka

Zakup wąskiej działki to wbrew pozorom bardzo korzystne rozwiązanie. Niestety wiele osób tak nie uważa. Chociaż wąskie działki z reguły są tańsze od tych szerokich, niektórzy martwią się, że niewielka przestrzeń będzie ich ograniczać. Na szczęście projekty małych domów są wprost stworzone na wąskie działki. Zajmują niewiele miejsca, pozostawiając często dodatkową przestrzeń do wykorzystania. Dzięki temu każdy może mieć przydomowy ogródek, ganek lub grilla. Małe domy doskonale współgrają z wąskimi działkami, ponieważ mają wspólny mianownik – łączą w sobie inteligentne rozwiązania pozwalające w pełni wykorzystać potencjał kryjący się w ich metrażu.

Najciekawsze projekty małych domów

Jakie projekty małych domów można zaliczyć do najciekawszych? Przede wszystkim te, które łączą  w sobie estetyczny design i funkcjonalność. W przypadku niewielkich powierzchni bardzo ważne jest to, by całkowicie wykorzystać dostępną przestrzeń. Z tego względu świetnie sprawdzi się nowoczesna stylistyka. Tak jak wcześniej zostało pokrótce wspomniane, charakteryzuje ją minimalizm, więc będzie doskonale komponować się z małym domem. W nowoczesnych wnętrzach powinna panować jasność, która dodatkowo optycznie powiększa wnętrze i sprawia, że wydaje się przestronniejsze. Cechą charakterystyczną są panoramiczne okna, sięgające aż do ziemi. To także pozytywnie wpływa na wygląd budowli. Niektóre z projektów małych domów możesz obejrzeć w internecie, na przykład na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html. Dzięki temu, że wiele pracowni projektowych działa online, nie trzeba nawet wychodzić z domu, by porównać najciekawsze projekty. Tak duża gama rozwiązań ułatwia wybór odpowiedniej opcji dla siebie. Decydując się na projekt z kosztorysem, można usprawnić proces budowy domu. Tego typu udogodnienia potrafią wiele zmienić, więc warto zawsze zwracać uwagę na to, aby zostały uwzględnione przez daną pracownię.