Obecnie wielu inwestorów poszukuje sposobów na to, by jak najszybciej zrealizować budowę swojego domu, ograniczając formalności do minimum. Czy projekty domów bez pozwolenia brzmią zbyt pięknie, aby mogły być prawdziwe? Być może, ale to zupełnie realna oferta, umożliwiająca postawienie budynku na zgłoszenie. Sprawdź, jakie warunki musi spełniać takie przedsięwzięcie!
Co oznacza dom bez pozwolenia?
W przypadku standardowej budowy trzeba uzyskać na nią pozwolenie. Poprzedzone jest to między innymi ustanowieniem kierownika i koniecznością prowadzenia dziennika. Gdy zgłosi się do odpowiedniego urzędu projekt architektoniczny, musi upłynąć pewien czas, zanim urzędnicy wydadzą zgodę na rozpoczęcie prac – bez niej nie mogą one się zacząć, ponieważ byłyby nielegalne. Może to trwać nawet kilka miesięcy. Dom bez pozwolenia spełniający odpowiednie warunki może zostać wybudowany na zgłoszenie – wówczas informuje się organy o planowanym terminie wystartowania realizacji. Może on być jednak przeznaczony wyłącznie w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych – nie na odsprzedaż czy wynajem.
Powierzchnia domu bez pozwolenia
Zanim podejmiesz decyzję o takiej inwestycji, musisz dokładnie dowiedzieć się, co mówią na ten temat przepisy, gdyż pomyłki mogą być bardzo kosztowne. Jednym z najważniejszych kryteriów, jakie muszą spełniać projekty domów bez pozwolenia, jest powierzchnia zabudowy, wynosząca do 70 m2. Jest to metraż domu liczony po obrysie zewnętrznym. Jeśli zatem budynek będzie miał dwie kondygnacje (piętro lub poddasze), wówczas użytkowy będzie wynosił nieco więcej – nawet do 90 m2. Taka wielkość może sprawdzić się nawet w przypadku 4-osobowej rodziny – pozwala ona z powodzeniem wygospodarować trzy odrębne sypialnie.
Jakie jeszcze warunki musi spełniać projekt domu bez pozwolenia?
Zdecydowanie warto wczytać się w przepisy prawa budowlanego, jeśli chce się mieć własne wymarzone cztery kąty bez wielomiesięcznego oczekiwania na możliwość rozpoczęcia prac. Polski Ład z 2022 roku określa bardzo dokładnie, jakie przeznaczenie może mieć wybudowany w ten sposób obiekt – może to być budynek całoroczny lub rekreacyjny, czyli letniskowy – w tym drugim przypadku musi on być parterowy, bez poddasza. Projekty domów bez pozwolenia mogą być realizowane tylko w odpowiednim zagęszczeniu – jeden na 500 m2 działki. Rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie może być większa niż 6 m, a wysięg wsporników może mieć maksymalnie do 2 m.
Czy dom bez pozwolenia musi mieć projekt?
Taka inwestycja pozwala przede wszystkim ciąć koszty związane z zakupem materiałów budowlanych, ale również oszczędzać czas na załatwianiu formalności. Umożliwia ona na przykład skorzystanie z gotowych prefabrykatów, które pozwalają w kilka dni postawić dom bez pozwolenia. Całoroczny budynek mieszkalny musi zostać zrealizowany na bazie projektu. Nie wymaga go jedynie obiekt rekreacyjny, czyli letniskowy. Zobacz ciekawe propozycje biura architektonicznego i przekonaj się, czy będzie to dla Ciebie dobre rozwiązanie!
Więcej artykułów
7 pomysłów na zastosowanie mikrocementu w łazience, które zmienią jej wygląd
Jak wybrać najlepszego architekta wnętrz dla swojego projektu?
Jak wybrać funkcjonalny projekt mieszkania od architekta w Warszawie tanio?