Dom pasywny pozwala inwestorom na życie w większej zgodzie z naturą i zaoszczędzenie pieniędzy w trakcie jego użytkowania. Niektórym mogą mylić się pojęcia domu energooszczędnego i pasywnego. Zasadnicza różnica polega na tym, że projekty domów pasywnych są wyposażane w nowoczesne instalacje, które pozwalają uzyskać energię, przetworzyć ją i później wykorzystywać np. w celu ogrzewania wody użytkowej.
Najważniejsze informacje o domu pasywnym
W domach pasywnych chodzi przede wszystkim o dobre gospodarowanie energią elektryczną. Poza jej wytwarzaniem ważne jest, aby zgromadzona energia miała jak najmniej możliwości ucieczki na zewnątrz budynku. Stąd projekt domu pasywnego musi być wykonany na planie kwadratu lub prostokąta. Dzięki temu zmniejsza się liczbę przegród, przez które ucieka ciepłe powietrze. Nie będzie w nim też balkonów, tarasów, lukarn i wykuszy. Przez te elementy ciepło w większej części wydostaje się z wnętrza domu. Dlatego domy takie powinny być budowane z materiałów o odpowiedniej izolacji termicznej jak bloki wapienno- piaskowe. Do ocieplenia ścian najlepiej użyć wełny mineralnej lub styropianu. Wato zadbać o ten element budowy. 30 cm któregoś z wymienionych materiałów spowoduje utrzymanie optymalnej, komfortowej dla organizmu ludzkiego temperatury zarówno podczas lata jak i zimy. Koleją cechą charakterystyczną domu pasywnego są bardzo szczelne okna, które uniemożliwiają wymianę powietrza pomiędzy wewnętrzną częścią domu a otoczeniem zewnętrznym.
W projektach domów pasywnych ważne jest dostosowanie układu pomieszczeń do wędrówki słońca po niebie. Ta metoda służy maksymalnemu wykorzystaniu ciepła, które daje nam matka natura. W stronę najlepiej oświetlonego w ciągu dnia południa powinno się lokalizować strefę dzienną domu, czyli jadalnię, salon, czasami kuchnię. Część budynku skierowana na północ będzie tą najgorzej oświetloną. Z tego względu powinno się tam lokalizować pomieszczenia takie jak garaż, spiżarka czy łazienka. Idealnym budynkiem pasywnym byłby taki, w którym nie byłoby okien od strony północnej. Taka lokalizacja okien powoduje niestety wyłącznie straty zgromadzonego wewnątrz domu ciepłego powietrza.
W celu wytworzenia własnej energii i przetworzenia ją na możliwą do wykorzystania w gospodarstwie, instaluje się np. kolektory słoneczne. Dzięki nim można magazynować energię elektryczną podczas słonecznych dni. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła, która pobiera ciepło z głębi ziemi i wykorzystuje je do ogrzewania wody w domu.
Dodatkowo, w domu pasywnym często stawia się na urządzenia energooszczędne np. lodówki, kuchenki, pralki itd., które zużywają mniej energii niż ich konkurencyjne odpowiedniki. Dzięki temu pozyskaną energię można wykorzystać do bardziej wymagających rzeczy, jak ogrzanie wody użytkowej.
Dlaczego warto wybrać projekt domu pasywnego
Dzięki dużej zdolności domu pasywnego do akumulacji ciepła, opłaty za to potrzebne do ogrzania budynku są nawet do 10 razy mniejsze, w porównaniu do tradycyjnych domów jednorodzinnych. Stąd wynika, że budowa takiego domu jest droższa, niż domu tradycyjnego, jednak koszty jego utrzymania są znacznie niższe. Dodatkowo wspiera się środowisko naturalne, ponieważ energia, którą wykorzystuje się w codziennych czynnościach pochodzi z energii powietrznej, wody i gruntu. Wartość takich budynków rośnie wraz z upływem lat. Za kilkanaście lat dom pasywny będzie wciąż budynkiem nowoczesnym i innowacyjnym, dlatego w razie potrzeby będzie można sprzedać go za niemałą sumę.
Podczas wyboru odpowiedniego dla siebie projektu warto rozważyć kilka opcji i zastanowić się, co tak naprawdę jest najważniejsze dla domowników, którzy kiedyś zamieszkają w danym domu. Dla niektórych będzie to możliwość wypicia ciepłej kawy na tarasie. W domu pasywnym ciężko jednak będzie tego doświadczyć. Inni stawiają na wspieranie naszej planety, swojego portfela i nowoczesność – to właśnie dla takich osób powstała możliwość budowy domu pasywnego.
Więcej artykułów
7 pomysłów na zastosowanie mikrocementu w łazience, które zmienią jej wygląd
Jak wybrać najlepszego architekta wnętrz dla swojego projektu?
Jak wybrać funkcjonalny projekt mieszkania od architekta w Warszawie tanio?