Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Projekt domu, a energooszczędność

Projekt domu

Podczas projektowania domu należy wziąć pod uwagę orientację, kształt i wielkość domu oraz ich wpływ na efektywność energetyczną. Zobacz, dlaczego warto zainwestować w dom energooszczędny.

Dlaczego warto mieć energooszczędny dom?

Projekt domu ma znaczący wpływ na jego efektywność energetyczną. Efektywność energetyczna jest czymś, co staje się coraz ważniejsze dla właścicieli domów, ponieważ szukają oni możliwości zmniejszenia swojego śladu węglowego i wydatków finansowych.

Właściciele domów kochają swoje domy i ogólnie lubią spędzać w nich czas. Niestety, jednymi z największych wydatków związanych z posiadaniem domu są rachunki za energię. Wydajność energetyczna jest najlepszym sposobem na zmniejszenie ilości pieniędzy wydawanych na ogrzewanie.

Efektywność ekologiczna domu może również wpłynąć na wartość nieruchomości. Wraz z rosnącymi kosztami energii, wartość domu prawdopodobnie wzrośnie szybciej niż wartość domu o podobnym rozmiarze, który nie posiada cech energooszczędnych.

Na co zwrócić uwagę?

Powierzchnia i kształt domu

Mniejsze domy są tańsze w budowie, a tym samym tańsze w utrzymaniu. Dlatego najlepiej unikać budowy domu, który będzie zbyt duży i drogi. Jednocześnie prosty kształt domu jest najlepszym rozwiązaniem dla efektywności energetycznej. Możliwe jest zaprojektowanie domu o niskiej powierzchni zabudowy, aby zmniejszyć zużycie energii. Zazwyczaj domy te nie mają balkonów, wykuszy ani lukarn. Są to zazwyczaj domy parterowe, lub domy z użytkowym poddaszem z dachem dwuspadowym lub jednospadowym.

Układ pomieszczeń

Dom powinien być tak zaprojektowany, aby najczęściej używane pomieszczenia jak salon czy główna sypialnia były umieszczone po południowej – cieplejszej stronie. Pozostałe pomieszczenia jak garaż czy pomieszczenie gospodarcze, czyli obszary, które rzadko są wykorzystywane, powinny znajdować się po północno-chłodniejszej stronie

Materiały

Przy budowie nowego domu jednym z najważniejszych czynników jest izolacja ścian, która zmniejsza straty ciepła. Izolacja jest również niezbędna w ścianach zewnętrznych i ramach okiennych. Dzięki temu zmniejszają się straty energii i koszty ogrzewania.

Nowoczesne instalacje

Dom energooszczędny powinien mieć nowoczesne instalacje, które zużywają mało energii, a więc są niedrogie w eksploatacji. W takich domach najczęściej stosuje się pompy ciepła i panele fotowoltaiczne.