Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Podstawowe cechy domów energooszczędnych

dom energooszczędny

Zarówno budowa domu, jak i zakup nieruchomości, wiąże się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów. Na tym jednak wydatki się nie kończą. Własne cztery kąty nie są jednorazową inwestycja, gdyż stale trzeba ponosić koszty związane z eksploatacją budynku. Tym bardziej, jeśli jesteśmy jego właścicielami. Nic więc dziwnego, że inwestorzy coraz częściej decydują się na domy energooszczędne. Zgodnie z założeniem, tego typu dom ma być relatywnie niedrogi w eksploatacji. Jak wygląda to w praktyce? Czy rzeczywiście można mówić o ekonomiczności? Czas poznać cechy domów energooszczędnych, aby móc odpowiedzieć sobie na tego typu pytania.

Czym wyróżnia się dom energooszczędny?

Podczas wybierania projektu domu powinno się mieć zawsze na uwadze kwestię jego eksploatacji w przyszłości. Wybudowanie czy kupienie domu to dopiero początek wydatków. Ponoszenie stałych kosztów, to coś czego nie da się uniknąć w przypadku eksploatacji budynku. Mogą być one większe lub mniejsze w przypadku domu energooszczędnego. Największym problemem w przypadku każdego budynku mieszkalnego są straty ciepła, do których dochodzi na skutek jego przenikania przez ściany, okna, dach i podłogę. Mają wpis na to też wszelkiego rodzaju nieszczelności. Zasada jest prosta – im straty ciepła są większe, tym trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Kluczową kwestią okazuje się być wobec tego dołożenie wszelkich starań do zredukowania strat ciepła. W przypadku domu energooszczędnego dąży się do zminimalizowania uciekania ciepła z pomieszczeń. W przypadku domów energooszczędnych można mówić o zwartej bryle budynku, odpowiednim usytuowaniu pomieszczeń, dużych przeszkleniach na południowej elewacji budynku, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i efektywnym systemie grzewczym. Przekłada się to na tanią eksploatację, zwiększoną trwałość, wyższą wartość domu, świeże powietrze przez całą dobę, wygodę w użytkowaniu.


Po jakie rozwiązania sięga się w przypadku domu energooszczędnego?

Do budowy domu energooszczędnego sięga się po materiały, o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych, wytrzymałe, paroprzepuszczalne, mrozoodporne. Najczęściej praktykowane jest systemowe wznoszenie ścian. Dąży się do uzyskania ciepłego domu, pomieszczeń o korzystnym mikroklimacie. Popularne są płyty prefabrykowane i konstrukcje szkieletowe. W przypadku domów energooszczędnych mówić można o prostej bryle, najczęściej o podstawie prostopadłościanu. Dąży się do jak największego zmniejszonego powierzchni zewnętrznych kubatury. W celu zredukowania zużycia energii, stosuje się rozwiązania pozwalają na maskowane wykorzystanie promieniowania słonecznego. Od strony południowej, czyli najlepiej nasłonecznionej, montuje się przeszkleniu o dużej powierzchni. Zastosowane okna i drzwi muszą mieć niski współczynnik przenikania ciepła. Teren wokół budynku obsadzany jest drzewami, co ma na celu zwieszenia ochrony przed niektórymi i czynnikami atmosferycznymi.

Bardzo ważną kwestią w przypadku domów energooszczędnych jest odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń. Wydzielane są strefy termiczne – ciepłe i zimne. Te północne są strefami zimnymi, wobec czego znajdują się w nich pomieszczenia gospodarcze. Z kolei strefa południowa dotyczy pokojów dziennych, czyli tych najintensywniej eksploatowanych, dobrze nasłonecznionych. Niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego systemu ogrzewania. Najczęściej wybór pada na pompy ciepła i kotły kondensacyjne, piece akumulacyjne, instalację fotowoltaiczną, kotły na biomasę. Od domów energooszczędnych wymaga się jak największej szczelności, dlatego stosowana jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, co pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku.


Jakie ma zalety dom energooszczędny?

W przypadku domu energooszczędnego można mówić o wysokim komforcie cieplnym, co wynika ze szczelnych i ciepłych przegród zewnętrznych. Przekłada się to na stałą i relatywnie wysoka temperatura wewnętrzna. Kolejną zaletą będzie dobra jakość powietrza dzięki systemowi wentylacji mechanicznej. We wnętrzach panuje optymalny poziom wilgotności, co zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni i Grybów. Na korzyść domów energooszczędnych przemawia również wysoki komfort akustyczny, za co odpowiada dobra izolacja i szczelność przegród zewnętrznych. Domownicy mogą liczyć na wytłumienie hałasów. Jako, że przeszklenia posiadają zwiększoną termoizolacyjną, można do maksimum wykorzystać dostępność naturalnego światła dziennego, co przekłada się na oszczędności, lepsze zdrowie i samopoczucie.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Platforma DS