Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Pilarka elektryczna czy spalinowa – jaką wybrać?

Pilarka

Szerokie zastosowanie, jakie oferują nam pilarki z pewnością znajdą swoje odpowiednie działanie u każdego z nas. Świetnie sprawdzą się na placu budowy, jak i w gospodarstwie domowym, czy ogrodzie. Na rynku dostępne są dwa rodzaje pilarek. Elektryczne oraz spalinowe. Nie wiesz, którą z nich wybrać? Koniecznie czytaj dalej, aby uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie.

Pilarka elektryczna – czym się charakteryzują?

Podejmując się zakupu pilarki elektrycznej mamy do czynienia z urządzeniem, które gwarantuje nam satysfakcję oraz zadowolenie z wykonanej pracy. Całkowite napięcie zapewnia swobodną pracę przy cięciu drewna, obcinaniu gałęzi, czy drzewa o niewielkiej średnicy pnia. Dodatkowym atutem pilarek elektrycznych jest ich cicha praca w porównaniu do pilarek spalinowych. 

Pilarki elektryczne można podzielić na te zasilane bezpośrednim kablem oraz bezprzewodowe. Pierwsze z nich ograniczają zasięg pracy oraz dyscyplinują nas do znalezienia stałego zasilania. Główną wadą zasilania kablem jest fakt, że podczas wykonywanych prac istnieje możliwość przecięcia przewodu, co doprowadzi do natychmiastowego zatrzymania się urządzenia oraz wielu komplikacji przy naprawie. Pilarka akumulatorowa pozwala na swobodną pracę użytkownika. Nie powoduje ograniczenia naszych ruchów oraz odległości wykonywanej pracy. Głównym minusem pilarek akumulatorowych to możliwość ich wyładowania się podczas pracy. W takiej sytuacji najlepiej mieć baterie zapasowe inaczej musimy zrobić przerwę w pracy na czas ponownego naładowania baterii. 

Pilarka spalinowa – charakterystyka

Wyróżniamy również pilarki spalinowe. Ich zastosowanie jest podobne do pilarek elektrycznych. Możemy sięgnąć po nie przy wycinaniu drzew, krzewów, czy przycinaniu gałęzi. Pilarka umożliwia również pracę podczas remontu oraz czynności budowlanych. Producenci pilarek spalinowych oferują wiele modeli o różnych docelowych mocach urządzeń, tak aby konsument wybrał sobie odpowiednie urządzenie oraz bez problemu dostosował je do własnych potrzeb.

Do głównych zalet pilarki spalinowej możemy zaliczyć wysoką mobilność. Charakteryzuje się także wysoką wytrzymałością oraz solidnością wykonania w porównaniu do pilarek akumulatorowych. Mimo wielu zalet pilarka spalinowa posiada kilka wad. Jedną z nich jest jej sposób zasilania. Aby korzystać z urządzenia niezbędna będzie benzyna bądź przeznaczony do tego olej. Poprzez użycie takiego rozwiązania zasilania wytwarzane są szkodliwe substancje emitowane do atmosfery. Dodatkowo osoby, które nie przepadają za zapachem spalin, również nie będą zadowolone z wyboru pilarki spalinowej. Ciągłość pracy maszyny zależny jest od ilości paliwa, w jaką się zaopatrzymy. 

Którą wybrać?

Dochodząc do podsumowania, ciężko jednoznacznie wybrać. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, budżetu, jakim dysponujemy oraz własnych preferencji. Wybierając pilarkę do gospodarstwa domowego, można pozwolić sobie na pilarkę elektryczną, ponieważ wiemy, że w razie potrzeby istnieje możliwość naładowania akumulatorów, czy przeciągnięcia kabla przez działkę. Wybierając pilarkę na ogródki działkowe bądź do lasu lepszym rozwiązaniem będzie pilarka spalinowa, która do zasilania potrzebuje jedynie benzyny. Często jednorazowe napełnienie zbiornika wystarczy na zrealizowanie zadania. Jak widać, wybór jest ciężki. Należy przeanalizować poszczególne wady i zalety oraz indywidualnie wybrać odpowiedni dla siebie sprzęt.