Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Ogrzewanie domu pompą ciepłą – czy to się opłaca?

Montaż pomp ciepła Kielce

Istniejące systemy ogrzewania domów różnią się od siebie pod względem kosztów inwestycji w ich montaż, eksploatacji i nie tylko. W czasach, gdy ceny gazu i prądu nieustannie rosną, wiele osób szuka alternatywy dla pieców węglowych lub kotłów olejowych. Rośnie też świadomość ekologiczna społeczeństwa, w związku z czym dużym zainteresowaniem cieszą się systemy działające w oparciu o odnawialne źródła energii. Dobrym przykładem jest pompa ciepła, która 75% energii potrzebnej do swojej pracy czerpie z powietrza, gruntu lub wody. Czy opłaca się w nią zainwestować?

Pompa ciepła – jak wypada w porównaniu z innymi metodami ogrzewania?

Kierując się aktualnymi wytycznymi dotyczącymi budownictwa i korzyściami, jakie płyną z instalacji danego systemu, mieszkańcy domów zwykle wybierają ogrzewanie gazowe lub pompę ciepła. Metody te pozwalają zaoszczędzić miejsce – nie trzeba gromadzić opału i czas – są bezobsługowe, a dodatkowo nie generują hałasu i odpadów. Na inwestycję w kotłownię gazową potrzeba ok. 20 000 zł. Najtańsza pompa ciepła kosztuje ok.19 400 zł, przy czym nie wymaga już budowy komina. Przekonanie o wysokich kosztach montażu każdej pompy ciepła nie jest do końca prawdziwe. Wszystko zależy od modelu urządzenia, powierzchni budynku i jego termoizolacji.

Ogrzewanie domu pompą ciepła – jakie są zalety?

Coraz więcej osób dostrzega zalety płynące z instalacji pompy ciepła, która z 1 kW energii elektrycznej wytwarza od 3 do 5 kW energii grzewczej. Umożliwia ona nie tylko kompleksowe ogrzanie całego domu, ale także, jak podkreślono na stronie “Pompy Ciepła Kielce”, uzupełnienie układu grzewczego nawet o kilka wymienników i podgrzanie wody użytkowej. W upalne dni pompa ciepła z powodzeniem zastępuje klimatyzator i zapewnia przyjemne uczucie chłodu w domu. Jej zaletą jest cicha praca i łatwe sterowanie za pomocą wyświetlacza lub smartfona przez WiFi.

Pompy ciepła Kielce

Pompa ciepła – czy można ubiegać się o dofinansowanie?

Osoby, które do inwestycji w pompę ciepła nie do końca przekonują wymienione na stronie https://appenergy.pl/produkty/pompy-ciepla/#korzysci_posiadania_pompy_ciepla korzyści, obawiają się często wysokich kosztów. Zwykle zmieniają zdanie, gdy dowiadują się o możliwym dofinansowaniu na rozwiązania ekologiczne. Programy takie jak Czyste Powietrze lub Moje Ciepło pozwalają otrzymać dofinansowanie na wymianę starego pieca, zakup i montaż pompy ciepła czy docieplenie budynku. W zależności od dochodów można liczyć na dofinansowanie w wysokości do 21 000 zł.

Ogrzewanie domu pompą ciepła – dlaczego się opłaca?

Montaż pompy ciepła opłaca się, ponieważ zużywa ona mało prądu w porównaniu z tradycyjnymi grzejnikami elektrycznymi czy matami grzewczymi. Jednocześnie ogrzewa dom i wodę użytkową, a latem zastępuje urządzenia chłodzące. Co ciekawe, i tak już niskie koszty ogrzewania pompą ciepła można dodatkowo zmniejszyć, decydując się na połączenie jej z fotowoltaiką. Panele fotowoltaiczne, produkujące prąd ze słońca, zasilą pompę, która stanie się jeszcze bardziej energooszczędna. Nowoczesne pompy ciepła wyróżniają się długim okresem działania – minimum 25 lat, co na pewno zwiększa opłacalność inwestycji.