Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Oświetlenie ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie ogrodu

Każdy posiadacz ogrodu doskonale zdaje sobie sprawę jak ważnym elementem aranżacji tej przestrzeni jest jej oświetlenie. Pełni ono bowiem co najmniej dwie funkcje: logistyczną i estetyczną. Z jednej strony zapewnia bezpieczne poruszanie się po niej wszystkim użytkownikom, również tym, którzy nie są zbyt dobrze zaznajomienie z topografią ogrodu a z drugiej strony światło tworzy własną architekturę ogrodu i po zmroku wydobywa z niego najpiękniejsze fragmenty. 

Bezpieczne oświetlenie ogrodu

Oświetlenie ogrodu – https://zielonechwile.pl/montaz-oswietlenia-ogrodowego-wroclaw/ nie tylko zapewnia bezpieczne poruszanie się po nim, ale musi ono samo w sobie być absolutnie bezpieczne dla użytkowników. Powinno zatem spełniać określone parametry techniczne czyli musi  być wykonane z mocnych oraz wytrzymałych i wysokiej jakości materiałów. Ponieważ wszystkie elementy oświetlenia znajdują się na wolnym powietrzu powinny być odporne na wszelkie urazy mechaniczne, ale również na wilgoć, niską oraz wysoką temperaturę powietrza czy silne podmuchy wiatru. 

Oprawy świetlne przez cały okres użytkowania muszą być bezwzględnie szczelne. Przy zakupie oświetlenia do ogrodu warto zapoznać się symboliką wskazującą stopień szczelności stosowaną przez producentów. Symbol IP widoczny na poszczególnych elementach oświetlenia informuje odbiorców o poziomie szczelności oprawy przed pyłem (od 0 do 6) oraz cieczą (od 0 do 8). 

Poziom izolacji elektrycznej lamp oznacza się cyframi rzymskimi. Lampy ogrodowe charakteryzują się klasą II ochronności, natomiast lampy wykorzystywane do podświetlania ogrodowych oczek wodnych posiadają klasę III. 

Oświetlenie ogrodu- smart sterowniki

Oświetlenie ogrodowe w pełnym wymiarze można wyposażyć w aparaturę sterującą, podnoszącą funkcjonalność instalacji, jej bezpieczeństwo, i co niezwykle ważne, obniżającą koszty eksploatacji oświetlenia. Podstawowym rozwiązaniem w tym zakresie są czujniki zmierzchowe, które mają zdolność mierzenia jasności oświetlenia i samoczynnego uruchamiania świateł w ogrodzie po zapadnięciu zmierzchu czy też wyłączenia ich z nastaniem świtu. Sterujące systemem oświetlenia ogrodowego zegary to jeszcze inny sposób na precyzję doświetlania. Zegary ustawia się, również zdalnie, na określoną godzinę uruchamiania i wyłączania świateł. 

Funkcjonalnym rozwiązaniem są również czujniki ruchu na podczerwień lub czujniki o wysokiej częstotliwości. Niezwykle czułe detektory automatycznie uruchamiają światło zawsze po zarejestrowaniu ruchu. Czujniki ruchu najczęściej montowane są w alejkach prowadzących bezpośrednio do domu czy na ganek ogrodu.