Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Chemia basenowa co stosować, aby woda w basenie i basen były czyste?

basen

Krystalicznie czysta woda w przydomowym basenie to cel każdego, kto decyduje się na tego rodzaju udogodnienie na swojej posesji. Trudno czerpać przyjemność z wypoczynku w zanieczyszczonej wodzie, dlatego też warto wiedzieć co stosować, aby nie tylko woda, ale również sam basen był czysty. Na rynku dostępne są produkty, które sprawdzą się zarówno w przypadku mniejszych basenów rozporowych, jak i dużych wykopanych basenów. Ich stosowanie jest uzależnione od konkretnych potrzeb, dlatego należy dobrze zapoznać się z ofertą producentów.

Gdzie kupować chemię basenową?

Producentów chemii basenowej jest wielu, a ich produkty można nabyć w różny sposób. Bez trudu odnajdziemy je w marketach budowlanych oraz mniejszych sklepach z tego rodzaju artykułami, ale nie tylko. Profesjonalna chemia basenowa dostępna jest online, np. na ctm.net.pl, a także na różnych platformach e-commerce. Ważne jest, aby wybierać produkty dopasowane do swoich potrzeb, jednak w tym celu konieczne jest zapoznanie się informacjami dotyczącymi zasad ich stosowania.

Jaki rodzaj chemii basenowej warto stosować?

Do wyboru są środki chemiczne występujące zazwyczaj w postaci płynów, proszków, tabletek, pastylek, lub granulatu. Przydatne są również specjalne urządzenia do analizy wody, które sprawdzają się przeważnie w przypadku basenów o dużej powierzchni. Aby dobrać najlepszą chemię basenową, dopasowaną do swoich potrzeb, warto skonsultować się ze specjalistami, którzy potrafią odpowiednio doradzić i wskazać najlepsze rozwiązanie.

Jak dbać o czystość wody w basenie?

Ze względu na to, iż woda w basenie jest poddawana intensywnemu działaniu słońca, powietrza, czy wpadających do niej zanieczyszczeń, to utrzymanie jej w czystości wymaga stosowania środków chemicznych różnego typu. Nie bez znaczenia jest również kontakt wody ze skórą osób, które korzystają z basenu. Z jednej strony musi być ona bezpieczna i nie wywoływać podrażnień na ciałach użytkowników, a z drugiej należy neutralizować działanie przedostających się do niej fragmentów naskórka oraz związków chemicznych pochodzących z używanych przez nich kosmetyków.

Chemię basenową można podzielić na takie kategorie, jak:

  • środki dezynfekujące,
  • środki czyszczące,
  • środki regulujące pH,
  • środki glonobójcze i flokulanty,
  • środki służące do badania wody,
  • środki SPA.

Niezależnie od rodzaju posiadanego przez nas basenu, niezbędne jest kontrolowanie poziomu pH wody. Sprawdzanie tego czynnika jest kluczowe z dwóch powodów. Zbyt niskie pH może być przyczyną podrażnienia błon śluzowych osób korzystających z basenu, natomiast za wysokie negatywnie wpływa na skuteczność stosowanej chemii basenowej. Kontrolę tego czynnika należy przeprowadzać raz w tygodniu, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości, zastosować środki regulujące. Drugi krok do utrzymania jak najlepszej jakości wody w basenie to dezynfekcja. To dzięki niej możemy zapobiec rozwijaniu się drobnoustrojów, mikroustrojów i bakterii, które nie tylko obniżają komfort kąpieli w basenie, ale mogą być również niebezpieczne dla zdrowia. Do dezynfekcji stosuje się środki na bazie chloru, bromu lub aktywnego tlenu.

Uwagę należy zwrócić także na kwestie widoczne gołym okiem, a konkretnie pojawienie się glonów lub alg, które powodują, że ściany basenu są śliskie w dotyku, a woda mętnieje. Zaradzić temu można poprzez mechaniczne filtrowanie wody, a także stosowanie środków glonobójczych i flokulantów. Aby uzyskać efekt krystalicznie czystej wody, należy zastosować środki do klarowania wody w basenie, które wiążą ze sobą zanieczyszczenia, w efekcie czego opadają one na dno i można je w prosty sposób usunąć.