Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się odkurzacz dla siebie?

odkurzacz pionowy

W okresie przedświątecznym większość Polaków decyduje się na przeprowadzenie gruntownych porządków. Ich wykonanie jest o wiele szybsze i łatwiejsze, gdy korzysta się z różnych sprzętów domowych. Szczególnie przydatny jest odkurzacz, dzięki któremu błyskawicznie usuwa się okruchy z jedzenia, kurz i sierść zwierząt z podłóg lub dywanów. Jaki odkurzacz kupić, by sprzątać efektywnie i wygodnie?

Jaki odkurzacz wybrać – piorący czy tradycyjny?

Do codziennego sprzątania w zupełności wystarczy tradycyjny, cichy odkurzacz. Dzięki niemu usunie się kurz ze szczelin, grzejników żeberkowych, dywanów o krótkim i długim włosiu, paneli i parkietów. Odkurzacze piorące przydają się natomiast właścicielom dywanów i wykładzin dywanowych. Dzięki nim błyskawicznie i skutecznie usunie się plamy z rozlanych napojów lub jedzenia. Dodatkowo odkurzacz piorący przyda się w domach z małymi dziećmi – z jego pomocą usunie się zabrudzenia z farb plakatowych, modeliny lub kredek.

Odkurzacz pionowy czy poziomy?

Wybierając odkurzacz Electrolux, powinno się przemyśleć, czy chce się sprzątać w pozycji stojącej, czy też nachylane się nie stanowi żadnego problemu. Odkurzacz pionowy jest wygodny w obsłudze. Jego przesuwanie po podłodze wymaga niewielkiej siły, gdyż moc ssania odkurzacza jest wysoka, a pozycja ciała w czasie sprzątania – naturalna. Odkurzacze pionowe są jednak droższe niż tradycyjne, poziome. Cena modeli poziomych jest niska, jednak ich użytkowanie wiąże się z dyskomfortem. Osoby, które cierpią na bóle kręgosłupa, mogą mieć problem z codziennym sprzątaniem, jeśli będą zmuszone do schylania się.

Odkurzacz bezworkowy i workowy

Odkurzacze bezworkowe są wyposażone w pojemnik, który wymaga regularnego opróżniania. Zbierają się w nim wszystkie wciągnięte przez ssawkę zanieczyszczenia. Odkurzacze workowe wymagają natomiast opróżniania lub wymieniania worków, co generuje więcej śmieci i wymaga wydawania dodatkowej gotówki na worki. W obu modelach warto stawiać na urządzenia wyposażone w filtr hepa, który zatrzymuje więcej zanieczyszczeń. Filtr hepa jest szczególnie ważny dla alergików.

Roboty sprzątające

Odkurzacze automatyczne w ostatnich latach szybko zyskują na popularności. Po ich zaprogramowaniu dom jest regularnie sprzątany bez potrzeby samodzielnego obsługiwania i uruchamiania sprzętu. Automatyczny odkurzacz bezprzewodowy przydaje się w szczególności w domach zamieszkiwanych przez zwierzęta. Dzięki niemu codziennie zbiera się z podłogi sierść, która bez regularnego odkurzania zalega we wszystkich zakamarkach domu.