Piękna podłoga to jedno z kluczowych elementów wyposażenia wnętrz. Ostatnio niezwykle modne stały się panele, a ich szeroka różnorodność wyboru pozwala na dopasowanie do wielu aranżacji wnętrz. Prócz wyboru odpowiedniego modelu, niebagatelne znacznie odgrywa także montaż paneli. Czy aby na pewno dobrym pomysłem jest ich samodzielny montaż? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!
Odpowiednie przygotowanie podłoża
Zakup modelu paneli, który przypadł nam do gustu, nie jest wystarczającym, by móc cieszyć się perfekcyjną podłogą przez długi czas. Przygotowanie podłoża pod panele odgrywa niebagatelną rolę. W tym celu należy ułożyć na osuszoną, pozbawioną zanieczyszczeń powierzchnię folię paroizolacyjną o grubości 0.2mm oraz podkład izolacyjny, którym jest mata piankowa bądź płyty pilśniowe. Tak przygotowane podłoże zniweluje problem nierówności, jak również wyciszy podłogę i zapewni jej komfortowe użytkowanie.
Jakich narzędzi wymaga montaż paneli podłogowych?
Montaż paneli podłogowych wymaga m.in. takich narzędzi jak:
– wyrzynarka bądź gilotyna,
– kliny dystansowe,
– listwy przypodłogowe oraz wykończeniowe,
– gumowy młotek,
– klocki do dobijania,
– miarka,
– kołki montażowe,
– taśma klejąca.
Co jest najtrudniejsze w układaniu paneli?
Chociaż na pierwszy rzut oka montaż paneli wydaje się prosty, praktyka przynosi jednak wiele niespodzianek. Najtrudniejsze jest zaplanowanie sposobu układania paneli. Jeśli będziemy układać je równolegle do okna, wówczas promienie słoneczne wpadające do pokoju nie będą eksponować ich łączeń. Jeśli prostopadle ułożymy nasze panele względem okna, optycznie poszerzymy powierzchnię podłóg.
Trudność może sprawić również wyliczenie rzędów desek, które będą zamontowane. Jeśli ostatni rząd będzie za wąski, w takiej sytuacji należy przyciąć deski do pierwszej linii o mniej więcej połowę szerokości. Należy pamiętać także o dylatacji, która pozwoli na prawidłową pracę podłogi (przy ścianach, rurach czy futrynach).
“Klik” i gotowe – rodzaje montażu paneli
Montaż paneli nie wymaga użycia kleju. Wyposażone są one w system na tzw. “klik”, dzięki któremu praca jest sprawna i efektywna. Deski łączy się ze sobą nie przytwierdzając ich do uprzednio przygotowanego podłoża. Panele łączymy krótszymi bokami – pióro jednego panela umieszcza się we wpuście drugiego pod kątem 70°C i opuszcza go do podłogi. Podczas układania należy pamiętać o pozostawieniu szczelin w celu prawidłowej dylatacji, które wyznacza się przy pomocy ciasno włożonych klinów. Szerokość szczelin powinna wynosić około 10mm.
Jak widać, montaż paneli podłogowych w praktyce nie należy do najprostszych. To detale i precyzja wykonania warunkują perfekcyjny efekt końcowy. Dlatego właśnie najbardziej korzystną opcją jest wynajęcie profesjonalnej, doświadczonej ekipy montażowej, dzięki której będziemy mogli cieszyć się idealną podłogą przez długi czas.
Więcej artykułów
Cennik okien PCV (i nie tylko) – co i jak go kształtuje?
Wzmacnianie integralności konstrukcyjnej: Siła kotw chemicznych
Jak kupić farby na ścianę o nietypowych kolorach?