Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jakie budynki wymagają ochrony odgromowej? Na czym ona polega?

ochrona odgromowa

Uderzenie pioruna w budynek jest niebezpieczne dla ludzi i powoduje uszkodzenie konstrukcji oraz wyposażenia. Należy więc prawidłowo się przed nim zabezpieczyć.

W Polsce liczba dni burzowych oscyluje na poziomie 150. W największym stopniu narażeni są na nie mieszkańcy południowej części kraju, a szczególnie pasa ciągnącego się przez województwa: śląskie, małopolskie i podkarpackie – tam wartość ta przekracza 40. Najbezpieczniej pod tym względem jest natomiast na Pomorzu, gdzie liczba jest mniejsza niż 20. Największą aktywność burzową notuje się w lipcu, kiedy średnia liczba dni burzowych dla wszystkich regionów wynosi 27.

Uderzenie pioruna w dom może mieć fatalne skutki. W „najlepszym” wypadku doprowadzi do przepięcia i tym samym uszkodzenia instalacji elektrycznej wraz ze wszystkim podłączonymi do niej urządzeniami. Wyładowania atmosferyczne mogą jednak być przyczyną dużo poważniejszych zagrożeń, łącznie z pożarem lub naruszeniem konstrukcji domu. Dlatego tak ważna jest ochrona odgromowa budynków.

Ochrona odgromowa budynków. Co to jest i z jakich elementów się składa?

Instalacja odgromowa, określana też jako LPS (skrót od angielskiego Lightning Protection System) to zestaw elementów, które mają za zadanie odprowadzić energię ewentualnego wyładowania atmosferycznego. Składa się ona z dwóch części – wewnętrznej (w skład której wchodzą ochronniki przeciwprzepięciowe) i zewnętrznej. Ta druga złożona jest natomiast z następujących elementów:

  • zwodów: odpowiedzialne za przyjęcie na siebie pioruna, mają postać przewodów z aluminium, ze stali ocynkowanej, a także miedzi;
  • przewodów odprowadzających: służą do jak najszybszego przetransportowania prądu piorunowego z dachu do ziemi;
  • uziomów: wykonane najczęściej ze stali pomiedziowanej lub ocynkowanej ogniowo. Można rozróżnić kilka rodzajów uziemień: fundamentowych, otokowych i pionowych.


Ochrona odgromowa budynków mieszkalnych. Kiedy jest obowiązkowa?

Ochrona odgromowa budynków mieszkalnych zawsze jest uzasadniona, pozwala uniknąć poważnych strat i zagrożenia życia przebywających w domu osób. W niektórych przypadkach za montażem zabezpieczeń przemawia jednak nie tylko troska o bezpieczeństwo, ale też prawo. Według aktualnie obowiązujących przepisów, ochrona odgromowa jest obowiązkowa, jeśli:

  • budynek ma powierzchnię większą niż 500 metrów kwadratowych;
  • wysokość budynku przekracza 15 metrów;
  • budynek wykonany jest z materiałów podatnych na działanie ognia (np. drewna);
  • budynek jest szczególnie narażony na uderzenie pioruna (np. ze względu na lokalizację na wzniesieniu czy obszarze, na którym częściej występują wyładowania atmosferyczne);


Ochrona odgromowa budynków przemysłowych i mieszkalnych. Ile kosztuje?

Koszty montażu ochrony odgromowej zależą między innymi od materiału (stal ocynkowana jest tańsza, ale też mniej trwała od stali nierdzewnej) oraz wielkości budynku. Zwykle mieszczą się one w zakresie od 4 do 7 tysięcy złotych, a konkretna wycena możliwa jest dopiero po indywidualnej, fachowej konsultacji. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę korzyści wynikające z tej inwestycji oraz fakt, że poprawnie założona instalacja przetrwa wiele lat, cała inwestycja nie jest duża.