Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak zwalczyć ziemiórki?

Jak zwalczyć ziemiórki

Twoje rośliny doniczkowe więdną, obumierają i nie wzrastają zgodnie z planem, a wokół nich gromadzi się stado niewielkich owadów przypominających owocówki? Prawdopodobnie zostały zaatakowane przez ziemiórki – szkodniki szczególnie groźne dla młodych sadzonek. W jaki sposób skutecznie zwalczać te uciążliwe muchówki?

Larwy ziemiórek niezwykłe groźne dla roślin doniczkowych

Dorosłe ziemiórki to niewielkie, bo osiągające maksymalnie 4 mm długości muszki z wyglądu bardzo przypominające dobrze znane owocówki. Koncentrują się wokół roślin doniczkowych, w pobliżu podłoża. Jeśli zauważysz je na swoim tarasie lub przydomowych roślinach ozdobnych, nie bagatelizuj ich obecności. W trakcie swojego krótkiego żywota jedna samica składa kilkaset jaj, z których wykluwają się następnie żyjące w podłożu larwy, przeźroczyste, więc bardzo trudne w identyfikacji. W tym stadium osobniki żerują nie tylko na obumarłych resztkach roślin, ale także na korzeniach, co jest szczególnie groźne dla młodych sadzonek, które nie wykształciły jeszcze rozbudowanego systemu korzeniowego. Zaatakowana roślina przestaje rosnąć zgodnie z oczekiwaniami, więdnie, natomiast w skrajnym przypadku obumiera.

Niska skuteczność domowych sposobów na ziemiórki

Istnieją domowe sposoby walki z ziemiórkami. Jednym z nich są umieszczane w doniczce lepy o żółtej barwie – ten kolor przyciąga owady. Domową pułapkę na ziemiórki można stworzyć również w postaci roztworu wody, płynu do naczyń i octu umieszczonego w przeźroczystym pojemniku i zabarwionego na żółto na przykład kurkumą. Jednak biorąc pod uwagę intensywność, z jaką rozmnażają się ziemiórki, zwalczanie ich w sposób definitywny tymi doraźnymi sposobami jest kwestią dyskusyjną.

Profesjonalne zwalczanie ziemiórek

Aby trwale pozbyć się szkodników, warto sięgnąć po profesjonalne preparaty na ziemiórki. Na rynku dostępne są substancje w formie aerozolu, które doskonale radzą sobie nie tylko z dorosłymi osobnikami, ale również żarłocznymi larwami oraz poczwarkami. Wiele spośród tego typu rozwiązań ochroni twojej rośliny doniczkowe przed ziemiórkami, a przy okazji też innymi popularnymi szkodnikami, takimi jak ochojniki, tarczniki, mszyce czy wełnowce. O tym, w jaki sposób wybrać optymalny preparat przeczytasz na stronie Lovethegarden.com.