Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak zrobić warzywniak na tarasie?

warzywniak na tarasie

Domowy warzywniak to fantastyczny i naprawdę prosty sposób na pozyskiwanie świeżych warzyw i owoców, bez wychodzenia z domu. Być może właśnie dlatego tak chętnie były zakładane w czasie globalnej pandemii.

To również metoda na walkę z kryzysem klimatycznych, ponieważ nowe rośliny są, według zasad działania biologii, producentami tlenu, a neutralizatorami dwutlenku węgla. Warzywniak na balkonie to zatem kolejny krok do bycia bardziej eko! Jak rozpocząć domową uprawę?

Jak zacząć domową uprawę warzyw i owoców?

Czasami wystarczą nasiona warzyw lub owoców, które obecnie mamy w domu, żeby dać życie nowej roślinie. To mogą być pestki cytryny, pomidora lub papryki. Podobnie jak w przypadku szkolnego eksperymentu z wyrastającą na wacie fasolą, tak i te mogą w odpowiednich warunkach wypuścić pierwsze pędy. Jeżeli jednak planujemy rozpocząć prawdziwy warzywniak na tarasie, to warto zacząć od zaplanowania przestrzeni, czyli zmierzenia balkonu mieszkania. To pozwoli zaaranżować donice lub skrzynki balkonowe, w których będą rosnąć rośliny. Współcześnie poleca się również zbudowanie pewnego rodzaju metalowego organizera umieszczonego na ścianie tarasu – to podstawa tzw. warzywniaka pionowego. Pozwoli to na umieszczenie w nim wielu roślin, a wykorzysta się stosunkowo mało przestrzeni. Warto zainwestować w akcesoria wykonane z naturalnych tworzyw, które sprawdzą się nawet przez kilka sezonów. To może być np. drewno. Później już wystarczy przemyśleć kwestię, jakie warzywa lub owoce planujemy hodować w naszym małym warzywniaku, gdyż od tego będą zależeć dalsze kroki.

Co należy kupić do warzywniaka na balkonie?

Oprócz donic lub drewnianych pudeł należy oczywiście zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj ziemi. Jest to o tyle sprawa kłopotliwa, że różnorodne rodzaje roślin potrzebują innego rodzaju ziemi. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie przemyśleć to, co chcemy hodować, zakupić odpowiednie nasiona lub sadzonki, a dopiero później kupić ziemię. Przydadzą się również pewne akcesoria ogrodowe, które być może masz już w swoim domu – konewka, łopatka, poręczne, małe grabie. Warto również zainwestować w odpowiedni nawóz, który przyspieszy wzrost. To absolutna podstawa każdego początkującego ogrodnika. Po zasadzeniu można już zacząć zabawę z roślinami.

Jak dbać o domowy warzywniak?

Każda roślina do systematycznego rozwoju potrzebuje m.in.: słońca oraz wody. Dlatego dobrze będzie, jeśli balkon jest wystawiony na stronę słoneczną. Ważne jednak jest, aby nie dopuścić do stałego wystawienia na intensywne promienie, gdyż może to zaszkodzić niektórym roślinom. W upalne dni warto zadbać o zadaszenie dla roślin, a przede wszystkim nie zapominać o stałym nawadnianiu warzywniaka. To, ile wody potrzebują dane rośliny, jest ściśle powiązane z ich preferencjami, dlatego warto zasięgnąć opinii doświadczonego ogrodnika lub kierować się instrukcjami na opakowaniu z nasionami. Jeżeli zapewnione będą te dwa czynniki, istnieje duża szansa, że już w następnym sezonie będzie można cieszyć się owocami lub warzywami z domowego warzywniaka.