Tradycyjne meble doczekały się „konkurencji” w postaci mebli z płyty gipsowo-kartonowej. Może brzmi to nieco zaskakująco, ale ta alternatywa jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Niska cena oraz możliwość samodzielnego zaprojektowania każdego elementu, często odgrywają znaczącą rolę przy wyborze tego typu mebli. Niebanalne kształty, które uzyskują formę łuków lub fal, nadają niepowtarzalnego charakteru projektowanej zabudowie.
Do jakich mebli używa się płytę gipsowo-kartonową?
Praktyczne i funkcjonalne meble tworzone z tego materiału to przede wszystkim regały, półki oraz blaty, które stanowią integralną część ściany. Świetnie wpisują się w minimalistyczne wnętrza, wszędzie tam gdzie inwestorzy poszukują niestandardowych rozwiązań, np. niepowtarzalnej meblościanki w salonie, oryginalnej biblioteczki w gabinecie czy pomysłowego regału w pokoju dziecinnym.
Ponadto używa się jej przy urządzaniu łazienki i kuchni. Szczególnie w małych pomieszczeniach, gdzie przy projektowaniu liczy się każdy centymetr, skrojenie na wymiar półeczki czy regaliku na przeróżne akcesoria odgrywa istotną rolę. Więcej o zaletach i zastosowaniu suchej zabudowy przeczytasz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl.
Jaki rodzaj płyty g-k wybrać?
Płyty g-k mają bardzo szerokie zastosowanie, np. w zabudowie poddaszy, budowie ścianek działowych i podwieszanych sufitów, formowaniu mebli. Każdy z elementów zbudowanych z tego materiału może i musi mieć inne właściwości, na przykład inną klasę odporności ogniowej. Dlatego na rynku dostępnych jest kilka typów płyt g-k. Wyróżnia się płyty standardowe (typ A), impregnowane (typ H2), ogniochronne (typ F), impregnowane płyty ogniochronne (typ FH2).
Do suchych pomieszczeń, w których planujemy wykonać z nich meble, najlepsze będą te oznaczone symbolem A. Z kolei do tych narażonych na wilgoć jak łazienka czy kuchnia zalecane są te z symbolem H2. Jeśli w jakikolwiek sposób mogą być narażone na działanie ognia, to zdecydowanie najkorzystniejsze są płyty z literą F. Jeśli dodatkowo jest to pomieszczenie wilgotne, to należy zastosować płyty FH2. Ponadto materiały te różnią się szerokością, wysokością i grubością. Na szczęście istnieje możliwość przycinania ich na odpowiedni wymiar, dzięki specjalnie do tego przeznaczonym piłom.
Jeśli zależy nam, by meble przygotowane z płyty gipsowo-kartonowej były idealne, przygotujmy się odpowiednio do ich wykonania. Niezbędny jest wtedy doskonały projekt i wiedza potrzebna do ich montażu. Gdy nie wierzymy we własne możliwości, skorzystajmy z pomocy specjalisty, który jest wykwalifikowany w pracy z tym materiałem. Dzięki temu będziemy z nich korzystać przez długie lata.
Więcej artykułów
Cennik okien PCV (i nie tylko) – co i jak go kształtuje?
Wzmacnianie integralności konstrukcyjnej: Siła kotw chemicznych
Jak kupić farby na ścianę o nietypowych kolorach?