Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak wyczyścić tapicerkę samochodową

czyszczenie tapicerki samochodu

Pierwsze czyszczenie siedzeń w samochodzie nie jest sprawą banalnie prostą. Poniżej kilka wskazówek dla osób, które chcą sami doprowadzić auto do porządku. Warto także, aby osoby, które mają w planach świadczyć usługi czyszczenia wnętrz samochodów też wzięły sobie te rady do serca.

Śmiało możesz sam wyczyścić samochód w środku zamiast zamawiać czyszczenie wnętrza samochodu w profesjonalnej firmie. Pamiętaj jednak, żeby przestrzegać poniższych wskazówek, aby czynność ta była najmniej bezproblemowa. Rozłóż ją na etapy, które doprowadzą Cię do ostatecznego sukcesu. 

czyszczenie wnętrza samochodu

Odkurzanie auta na sucho

Ten etap czyszczenia pozwoli na usunięcie mniejszych i większych nieczystości stałych. Okruszki, kurz, piach i inne zostaną wciągnięte i nie będą utrudniały kolejnych etapów pracy. Do wąskich szczelin i innych zakamarków warto zaopatrzyć się w specjalne końcówki do odkurzacza. Pamiętajcie o powierzchni w bagażniku i pod siedzeniami, która to jest trudno osiągalna. 

Czyszczenie części sufitowej

To czynność chyba najbardziej energochłonna i czasochłonna. Zabierz się za nią szybciej, ponieważ później możesz mieć utrudniony dostęp do sufitu. Z pozytywnych wieści, to sufit najczęściej nie jest bardzo brudny, więc czasami wystarczają kosmetyczne poprawki. Użyj szmatki lub gąbki oraz dedykowanego środka do czyszczenia sufitu najlepiej typu bonnet. W przypadku bardzo zabrudzonego sufitu, być może niezbędne będzie wcześniejsze użycie odkurzacza ekstrakcyjnego. Warto uważać, aby nie przemoczyć materiału, gdyż może on się w przyszłości odklejać. Dodatkowo niemal na pewno w niektórych miejscach wystąpią zacieki.

Pranie tapicerki samochodowej

To główne zadanie podczas naszych zmagań. Najpierw należy nanieść środek rozpuszczający brud, potem wetrzeć go a materiał. Do tego użyj miękkiej szczotki. Na samym końcu przy użyciu odkurzacza do pracy na mokro wypłukujemy brud. Czyszczenie siedzeń samochodowych wygląda podobnie do prania ubrań z pralce:

  • namaczanie,
  • pranie,
  • płukanie.

Siedzenia są też podobnie wilgotne, jak ubrania po wyciągnięciu z pralki automatycznej. 

Konserwacja elementów plastikowych

Na samym końcu pozostają nam kosmetyczne czynności polegające na starciu kurzu z plastiku. W najgorszym wypadku za pomocą szmatki zamoczonej w detergencie usuń brud. Środek typu plak pomoże nabłyszczyć kokpit. 

Mycie szyb

Aby powierzchnia szyb nie odbiegała czystością od reszty wnętrza pojazdu, warto o nią zadbać. Tu pomogą nam papierowe ręczniki lub ściągaczka do szyb oraz oczywiście odpowiedni środek. Na sam koniec czekamy kilka do kilkunastu godzin na wyschnięcie wnętrza samochodu i gotowe 🙂