Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak pozbyć się pluskiew z materaca?

pluskwy w materacu

Pluskwy to małe owady, których obecność w naszych domach jest dostrzegana najczęściej dopiero po śladach ukąszeń na ciele. Rozmnażają się w szybkim tempie i potrafią doskonale się ukrywać. Ich miejscem bytowania zazwyczaj staje się sypialnia, ponieważ mają tam idealne warunki oraz stały dostęp do żywiciela.

Dlaczego pluskwy najczęściej zagnieżdżają się w materacu?

Pluskwa domowa to niewielkich rozmiarów owad, który żywi się krwią ludzi i zwierząt. Dorosłe osobniki mierzą około 7 milimetrów, z kolei ich barwa może być biała, jasnobrązowa lub ciemnopomarańczowa. Pluskwa preferuje ciemne i ciepłe szczeliny, stąd też najczęściej wybierają m.in. materace. Co więcej, w takim miejscu mają stały kontakt ze swoim żywicielem, czyli człowiekiem. Owady te żerują głównie w nocy, stąd też, aby mieć dostęp do krwi ludzkiej, wybierają bliskie odległości od łóżka.

Pluskwy wybierają trudno dostępne miejsca, dlatego też lubią bytować w złamaniach, szwach i rowkach materacy. Warto mieć na uwadze, że dorosłe osobniki potrafią przeżyć bez pożywienia ponad rok. Stąd też skuteczne pozbycie się ich wymaga profesjonalnego podejścia. O tym, że pluskwy są obecne w domu, świadczą ślady krwi na pościeli czy prześcieradle, słodki zapach w sypialni czy widoczne ugryzienia na ciele. Miejsce ukąszenia zazwyczaj jest obrzęknięte i zaczerwienione. To małe wypuklenie na skórze, któremu towarzyszy świąd. Ugryzienia znajdują się w odsłoniętych częściach ciała np. na rękach. 

Czy pluskwy są niebezpieczne dla człowieka?

Sam fakt obecności pluskiew w domu powoduje uczucie dyskomfortu. Walka z tym przeciwnikiem jest niezwykle trudna i długotrwała. Stąd też świadomość bytowania tych owadów w sypialni powoduje niepokój, a w niektórych przypadkach może doprowadzić do bezsenności. Człowiek nie odczuwa ugryzienia pluskwy, ponieważ w jej ślinie znajdują się substancję znieczulające. Ukąszenie powoduje obrzęk i świąd. Na skutek ciągłego drapania rany może dojść do rozwoju stanu zapalnego, co będzie wiązało się z koniecznością stosowania maści z antybiotykiem.

Jednak czy pluskwy przenoszą choroby? Z racji, że żywią się krwią, możliwe jest nosicielstwo patogenów, w tym także wirusów i bakterii, natomiast owady te zazwyczaj upatrują sobie jednego żywiciela, dlatego ich ugryzienie nie powinno powodować infekcji czy przenoszenia chorób. Warto jednak pamiętać, że liczne pogryzienia mogą osłabić organizm i spowodować wystąpienie reakcji alergicznych. Ważne jest, aby nie lekceważyć obecności insektów w domu. Kluczowa jest szybka reakcja i właściwe podejście do walki ze szkodnikiem. Tylko profesjonalna dezynfekcja pluskwy, pozwoli na skuteczne pozbycie się problemu i odzyskanie spokoju psychicznego. 

Jakie działania trzeba podjąć, aby na zawsze pozbyć się problemu?

W internecie można znaleźć wiele porad dotyczących samodzielnej walki z pluskwami. Jednak trzeba pamiętać, że proces ten wymaga sporej ilości czasu i dużej dozy cierpliwości. Z czasem i tak może się okazać, że starania poszły na marne, ponieważ owady te są bardzo wytrzymałe i potrafią dobrze się ukryć. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest użycie silnych preparatów chemicznych, którymi dysponują jedynie profesjonalne firmy.

Skorzystanie z usług fachowców gwarantuje całkowite pozbycie się problemu. Specjaliści dysponują odpowiednim sprzętem oraz certyfikowanymi środkami, które skutecznie i trwale likwidują pluskwy. W tym celu najczęściej stosują metodę oprysku, opylenie powierzchni specjalnymi preparatami, zamgławianie termiczne i ultraniskoobjętościowe oraz oddymianie. Trwałe pozbycie się pluskiew oraz ich jaj, odbywa się także za pomocą ogrzewania pomieszczeń (powyżej 60⁰C), miejscowego ogrzewania, wymrażania suchym lodem, a także fizycznego usuwania pojedynczych owadów. Zwykle pluskwy są bardzo odporne, stąd też konieczne jest użycie specjalistycznych preparatów tak, aby na stałe wyeliminować problem. Żaden domowy sposób walki z tymi owadami nie będzie tak skuteczny, jak certyfikowane środki chemiczne i odpowiednio dobrane metody. 

Pluskwy, choć z pozoru niegroźne, z czasem będą coraz bardziej uciążliwe. Rozmnażają się w szybkim tempie, ponadto są bardzo wytrzymałe. Samodzielna próba wyeliminowania insektów może okazać się nieskuteczna. Nie warto zatem zwlekać z zatrudnieniem fachowców, ponieważ z czasem problem będzie się pogłębiał.