Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak funkcjonalnie zaaranżować wnętrze szafy?

szafa

Szafa musi być pojemna. To najważniejszy wymóg większości z nas. Prawda jest jednak zgoła odmienna. Sama pojemność nie wystarczy, by wygodnie z szafy korzystać. Musi mieć przemyślane wnętrze – odpowiednią ilość półek, drążków i szuflad. Ale nie tylko – istotna jest także ich wielkość, by dało się nie tylko wiele w szafie upchnąć, ale później otworzyć ją bez ryzyka zginięcia pod lawiną rzeczy.

Jak funkcjonalnie zaaranżować wnętrze szafy?

Projektowanie szafy na wymiar znajdziemy w ofercie wielu sieciówek, ale i u firm meblarskich, u których można wykonać meble na zamówienie. Ale to nie całe wsparcie. Pomocny może być też Internet. Warto skorzystać z porad innych, mających już doświadczenie w tym temacie i dzielących się nim na łamach różnych serwisów. Przykładowo, jak urządzić szafę doradza też e-szafa.pl w poradniku o garderobie. Z tekstu dowiesz się, czy warto postawić na gotowe meble do przechowywania ubrań, butów i dodatków, a także, na co zwrócić uwagę podczas wyboru. Zdecydowanie lepiej skorzystać ze wskazówek niż postawić na gotowy projekt szafy. Mebel ten powinien być bowiem dopasowany do indywidualnych preferencji. Co należy przez to rozumieć?

Jak zaprojektować wnętrze szafy?

Niezależnie od tego, czy chcemy zaprojektować szafę do przedpokoju, sypialni, garderoby czy spiżarni, powinniśmy zastanowić się nad tym, co będziemy w niej przechowywać. Warto wręcz zgromadzić te rzeczy w jednym miejscu i przyjrzeć się im.

Zupełnie inne wnętrze będzie miała szafa, w której chcemy schować wiadro z mopem, odkurzacz i deskę do prasowania niż taka przeznaczona do przechowywania ubrań i obuwia.

Gdy mamy na uwadze szafę, która ma być na duże gabaryty, dobrze jest je po prostu pomierzyć. W przypadku szafy do przedpokoju takim punktem odniesienia mogą być właśnie akcesoria do sprzątania. Nie ma sensu robić półek od dołu do góry, jeśli chce się umieścić w niej deskę do prasowania lub suszarkę do prania. A jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju, gdy chce się w niej przechowywać odzież wierzchnią i obuwie?

Z pewnością kluczowe będzie sprawdzenie, jakiego typu odzieży ma się najwięcej. Jeśli są to głównie dżinsy, T-shirty i swetry, których nie powinno się wieszać, wówczas wiele osób powie, że zdecydowanie lepiej jest postawić na półki. Ale czy na pewno? Okazuje się, że lepszy porządek da się utrzymać w szufladach. Wystarczy składać odzież tak, by dało się ją układać nie w stosikach, a w rządkach. To zdecydowanie ułatwia „przegląd” garderoby. Szuflady są też idealne do przechowywania ubrań domowych i bielizny.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z drążka. Jednak jego długość warto dostosować do ilości odzieży, która wymaga przechowywania w pionie. Znaczenie ma również to, czy posiada się długie ubrania, jak sukienki maxi czy jednak dominują koszule. W drugim wypadku spokojnie można zaprojektować pod drążkiem półki czy szuflady.

Jak zaprojektować szafę?

Aby dobrze rozplanować układ w szafie, dobrze jest sprawdzić, co się chce w niej w ogóle przechowywać. Ale czy to wszystko? Oczywiście, że nie. Kluczowe jest też to, jakie się wybierze drzwi. Do wyboru są zawiasowe i przesuwne, można też z nich całkowicie zrezygnować. W garderobie często stawia się szafy bez drzwi. Jednak jest ryzyko, że odzież będzie się kurzyć. Wybór drzwi w dużej mierze podyktowany powinien być tym, czy w pomieszczeniu jest miejsce, by otworzyć pełne skrzydło. Dobrze też wiedzieć, że w przypadku drzwi z zawiasami, często w ich miejscu nie da się umieścić szuflad. Z kolei drzwi przesuwne to rozwiązanie droższe i bywa, że dość uciążliwe. Z uwagi na gabaryty – często wypadają z prowadnic. Jednak w małych wnętrzach są jedyną opcją.