Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Jak dobrać lampy do kuchni?

lampy do kuchni

Oświetlenie kuchni to kwestia, którą należy bardzo dobrze przemyśleć. Z jednej strony musimy mieć możliwość wygodnie się po niej poruszać, a z drugiej światło musi być tak rozdystrybuowane, żebyśmy nie zrobili sobie krzywdy korzystając z noży, gorących naczyń czy piekarnika. Na co zwrócić uwagę, wybierając lampy do kuchni? Jak wybrać najlepszy rodzaj i barwę światła, aby gotowanie i spożywanie posiłków sprawiało nam przyjemność?

1. Lampy do kuchni – jakie warto zastosować w tym pomieszczeniu?

2. Kuchenne lampy ścienne a lampy sufitowe – która opcja jest warta uwagi?

3. Oświetlenie nad szafkami w kuchni – jak dobrać jego intensywność?

4. Lampy kuchenne – jaka barwa światła do kuchni?

Lampy do kuchni – jakie warto zastosować w tym pomieszczeniu?

Rola kuchni jest bardzo istotna, a jej wyposażenie i aranżacja bezpośrednio wpływają na to, jak dobrze funkcjonuje nam się w naszym mieszkaniu lub domu. Poza niezbędnymi sprzętami i ich ułożeniem bardzo istotną kwestią jest także oświetlenie – w końcu nikt z nas nie chciałby pracować z ostrymi narzędziami, nie widząc w pełni, co dokładnie robi. Wybierając oświetlenie kuchenne, powinniśmy skupić się przede wszystkim na jego rodzajach, rozmieszczeniu oraz barwie i intensywności świecenia żarówek. Aranżujesz oświetlenie w domu i szukasz inspiracji? Sprawdź ofertę – producent lamp.

Kuchenne lampy ścienne i sufitowe

Współczesny design lubi, gdy eksperymentujemy z lampami, jednak powinniśmy pamiętać, że jego nadrzędnym celem jest zapewnienie nam komfortowych warunków przy okazji gotowania czy spożywania posiłków. Warto więc zadbać w kuchni o funkcjonalne oświetlenie główne i dodatkowe.

Jeśli chodzi o oświetlenie główne, można zdecydować się na lampę sufitową, która skutecznie rozświetli centralne punkty pomieszczenia, np. kuchenną wyspę, zapewniając nam należyty komfort w trakcie przygotowywania posiłków. W zależności od metrażu, jakim dysponujemy, możemy zdecydować się na modele wiszące (dobry wybór do większych kuchni), plafony czy też oświetlenie w formie minimalistycznych reflektorów.

Jako lampy uzupełniające bardzo dobrze sprawdzą się modele ścienne. Warto tu jednak zaznaczyć, że jest to dobre rozwiązanie przede wszystkim do kuchni o większym metrażu, gdzie mamy wolną przestrzeń wzdłuż ścian i nie jest ona przeznaczona dla szafek ani innych elementów wyposażenia. W przeciwnym razie należy skupić się na funkcjonalnym oświetleniu nad i pod szafkami.

Oświetlenie szafek kuchennych i blatu roboczego

Aranżując lampy w kuchni, należy też uwzględnić oświetlenie szafek kuchennych. Jego zadaniem jest precyzyjne doświetlenie określonego obszaru, jak na przykład kuchenka czy blat. Dzięki temu możemy lepiej skupić się na precyzyjnych pracach. Intensywność takiego rodzaju oświetlenia powinna być również adekwatnie wyższa, aby zapewnić nam komfort. Bardzo dobrze sprawdzą się w tym przypadku taśmy LED lub oprawy halogenowe, które można zastosować jako oświetlenie pod szafki kuchenne – w zależności od tego, czy chcemy uzyskać oświetlenie ciągłe, czy punktowe.

Lampy kuchenne – jaka barwa światła do kuchni?

Wybierając żarówki do kuchni, warto zwrócić uwagę także na ich barwę. Praktyczne oświetlenie powinno być możliwie jak najbardziej zbliżone do słońca. Dzięki temu nasze oczy się nie męczą i możemy dłużej przebywać w podobnych warunkach. W związku z tym najlepszym wyborem będą żarówki LED – o bardziej oszczędnym poborze energii – dające żółtą barwę światła. W ten sposób utrzymamy niski rachunek za prąd i jednocześnie nie będziemy musieli martwić się o przemęczenie naszych oczu. W związku z tym, że gotowanie wymaga dobrze oświetlonego wnętrza, barwa światła nie powinna także wpływać na nasze postrzeganie kolorów.