Elementy drewniane, jeśli znajdują się w ogrodzie, wymagają regularnej pielęgnacji. Chroni je to przed wieloma negatywnymi czynnikami, w tym przenikaniem wody czy promieniami ultrafioletowymi. W celu zabezpieczenia tarasu, altany lub pergoli niezbędny jest odpowiedni preparat. Jeśli interesuje Cię, jaka farba do drewna na zewnątrz to dobry wybór, zapoznaj się z naszym artykułem.
Przed czym musi chronić farba kryjąca do drewna na zewnątrz?
Farba do drewna na zewnątrz to produkt, którego zadaniem jest zabezpieczenie elementów drewnianych przed szkodliwym wpływem różnych czynników, w tym:
- abiotycznych – chodzi o warunki atmosferyczne, czyli promienie słoneczne, opady deszczu, śniegu i gradu, mróz, wahania temperatury, porywy wiatru unoszące drobinki kurzu czy piasku,
- biotycznych – oddziaływanie organizmów żywych, a więc szkodników typu korniki, a także bakterii, grzybów, owadów, porostów.
W zależności od tego, na jakie czynniki narażone jest drewno, może dojść do jego gnicia (w wyniku przenikania wody do głębszych warstw) czy blaknięcia i pękania (w sytuacji nadmiernej ekspozycji na słońce). Nierzadko dochodzi również do biodegradacji, czyli stopniowego rozkładu związków organicznych przez bakterie. Ponadto w wyniku rozwoju grzybów może pojawić się sinizna.
Aby temu zapobiec, trzeba stosować wysokiej jakości farby do drewna przeznaczone na zewnątrz. Przed zakupem musimy sprawdzić w karcie technicznej, czy skutecznie chronią one przed słońcem i wodą oraz rozwojem mikroorganizmów. Każdy tego typu produkt powinien tworzyć powłokę hydrofobową, czyli odpychającą wodę, a także zabezpieczać przed niskimi i wysokimi temperaturami. Niektóre emalie wymagają wcześniejszego zastosowania impregnatu chroniącego przed bakteriami i grzybami – taką informację również znajdziemy w karcie technicznej.
Farba do drewna na zewnątrz stanowi zabezpieczenie przed różnorodnymi czynnikami, w tym atmosferycznymi czy biologicznymi. Ze względu na dużą ekspozycję na słońce czy deszcz oraz wiele mikroorganizmów, emalia musi mieć właściwości, które zapobiegają przenikaniu wody i gniciu drewna czy rozwojowi sinizny.
Jakie jeszcze właściwości musi posiadać farba na zewnątrz do drewna?
Najlepsza farba do drewna na zewnątrz to taka, która jest elastyczna. Dzięki temu na powłoce nie pojawią się wybrzuszenia i pęcherze oraz nie dojdzie do jej złuszczenia. Taka emalia musi ponadto mieć:
- dużą trwałość – ochrona powinna wystarczyć na 3-5 lat,
- odpowiednią wydajność – parametr ten zależy od rodzaju farby; w przypadku uniwersalnej jest to 7-8, a alkidowej 14 m²/dm³,
- dobrą przyczepność do podłoża.
Przed zakupem sprawdźmy, jak długo farba do drewna na zewnątrz schnie. Najlepiej, by było to maksymalnie 12 godzin. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zmycia powłoki przez niespodziewany deszcz. Zweryfikujmy również, ile musimy nałożyć warstw – zwykle wystarczą dwie.
Dobra farba do drewna na zewnątrz – rodzaje
Polifarb-Łódź to producent, który dysponuje szerokim asortymentem wysokiej jakości emalii. W jego ofercie znajduje się farba do drewna na zewnątrz:
- uniwersalna – wymaga zastosowania impregnatu,
- akrylowa – szybko schnie i ma łagodny zapach,
- alkidowa – wyróżnia ją duża odporność na czynniki pogodowe,
- poliuretanowa – skutecznie zabezpiecza drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi,
Niektóre farby, w tym akrylowe, są wodorozcieńczalne. Warto je wybrać z tego względu, że w porównaniu do preparatów rozpuszczalnikowych zawierają mniejszą ilość lotnych związków organicznych, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego.
Jeśli interesuje nas farba do drewna na zewnątrz, kolory odgrywają ważną rolę podczas zakupu. Warto je dopasować do otoczenia. Pamiętajmy, że nałożenie kolorowej powłoki w całości zasłania drewno, w tym słoje. Lepiej to zabezpiecza te elementy, które są narażone na intensywne użytkowanie w trudnych warunkach, na przykład przy ciągłej ekspozycji na promienie słoneczne.
Przed nabyciem emalii sprawdźmy ponadto, czy zapewnia ona całkowite krycie, czy pozwala na zachowanie widoczności słojów. Inne ważne kryterium to wykończenie – do wyboru mamy mat, półmat, satynę.
Przed zakupem produktu, jakim jest farba do drewna na zewnątrz, musimy sprawdzić, czy jest ona skuteczna w przypadku elementów narażonych na słońce, deszcz i mikroorganizmy. Emalia powinna być trwała i wydajna oraz zapewniać dobrą przyczepność do podłoża. Zwróćmy uwagę również na jej kolor.
Więcej artykułów
Cennik okien PCV (i nie tylko) – co i jak go kształtuje?
Wzmacnianie integralności konstrukcyjnej: Siła kotw chemicznych
Jak kupić farby na ścianę o nietypowych kolorach?