Podczas urządzania domu lub mieszkania jednym z zadań jest wybór właściwych drzwi pokojowych i wejściowych. Ich odpowiednie dopasowanie ma duży wpływ na wygląd i funkcjonalność pomieszczeń. Przed zakupem należy wziąć pod uwagę rodzaj materiału, z jakiego są wykonane, oraz przeznaczenie i stylistykę produktu. Przyjrzeć należy się także okuciom – szyldom do drzwi i klamkom. Sprawdź, jakie są ich rodzaje i jak je dobierać.
Czym jest szyld do drzwi?
Zastanawiasz się, czym są szyldy do drzwi? Może spotkałeś się kiedyś z ich innymi – potocznymi – nazwami, takimi jak „rozetki do drzwi”, „osłonki”, „tarczki”. Szyldy pełnią funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną. Ich zadaniem jest np. zabezpieczenie zamka i wkładki przed uszkodzeniem w wyniku codziennej eksploatacji czy na skutek działania czynników atmosferycznych.
Szyldy do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych
Szyldy do drzwi dzieli się m.in. ze względu na ich przeznaczenie. Dostępne są okucia do skrzydeł zewnętrznych oraz wewnętrznych. Produkty te istotnie się różnią. Modele do drzwi wejściowych są trwalsze niż te do pokojowych. Wynika to z ich intensywnej eksploatacji i narażenia na działanie skrajnych temperatur oraz silnych opadów deszczu, śniegu czy gradu.
Szyldy zewnętrzne wykonywane są zwykle ze stali. Dzięki temu elementy te charakteryzują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Poszukując solidnych i trwałych okuć do drzwi wejściowych, warto przyjrzeć się szyldom zewnętrznym Kuchinox. Modele wewnątrzklatkowe pasują do drzwi o grubości 38–70 mm. Osoby ceniące poczucie bezpieczeństwa mogą wybrać szyldy z dodatkową blokadą antyrozwierceniową. Szyldy wewnętrzne z kolei wykonywane są na ogół z dwóch tworzyw metalicznych. Do wyrobu osłony maskującej używa się aluminium oraz ZnAl (stopu cynku i glinu).
Szyldy drzwiowe do pokoju
W większości pokojów sprawdzą się najprostsze, klasyczne szyldy bez przebicia, na przykład satynowa klamka na szyldzie długim AGRA. Niemniej większość osób, mimo braku takiej potrzeby, decyduje się na montaż szyldów z przebiciem. W zależności o rodzaju okucia można zamknąć drzwi na klucz lub pokrętło.
Szyldy do łazienki i gabinetu
Szyldy oraz klamki z szyldami z przebiciem powszechnie stosuje się w drzwiach wewnętrznych do łazienki. Tego rodzaju okucia doskonale sprawdzą się także w obiektach użyteczności publicznej. Wśród szyldów, które umożliwiają zablokowanie drzwi, wyróżnia się:
- szyld z otworem na klucz – wyposażony w prosty mechanizm, który pozwala na zaryglowanie drzwi za pomocą prostego klucza
- szyld z przebiciem na wkładkę bębenkową – wyposażony w otwór do montażu wkładki bębenkowej (mechanizmu, w przypadku którego, za pomocą specjalnego klucza, można zamknąć drzwi na zamek)
- szyld z pokrętłem WC – stosowany głównie w drzwiach do toalety lub łazienki, umożliwiający zaryglowanie drzwi od wewnątrz.
Kolory, wykończenia i stylistyka szyldów do drzwi
Szyldy to drobne okucia – jeśli są dobrze dobrane, pozostają niemal niezauważalne, dzięki czemu stają się integralną częścią drzwi. Niemniej niewłaściwe dopasowanie szyldu i klamki do skrzydła może negatywnie wpłynąć na wygląd całej konstrukcji i wprowadzić poczucie chaosu. Rodzajów szyldów do drzwi jest na rynku naprawdę mnóstwo – każdy może wybrać model adekwatnie do własnych potrzeb.
Wśród produktów odnaleźć można szyldy okrągłe oraz kwadratowe, utrzymane w kolorach takich jak czarny, biały, patyna, satyna, stara stal, chrom czy grafit. Wiele modeli będzie znakomicie prezentowało się w klasycznych oraz nowoczesnych wnętrzach. Część okuć idealnie nadaje się do zastosowania w przypadku różnych aranżacji, m.in. skandynawskiej, rustykalnej, industrialnej czy glamour.
Więcej artykułów
Sauna w domu – luksus i wygoda dostępne dla każdego
Palety Manurack – rewolucja w magazynowaniu
Wybór Drzwi na Wymiar w Katowicach: Kluczowe Aspekty do Rozważenia