Moskitiery to niezwykle praktyczne osłony, które chronią wnętrza przed szarżą owadów i zanieczyszczeniami naniesionymi przez wiatr. Jednak same, ze względu na pełnioną funkcję są narażone na zabrudzenia. Czy da się je usunąć? Jeśli tak, to, w jaki sposób czyścić ramki i siatki, aby nie uległy zniszczeniom?
Powierzchnia moskitiery jest niejednolita i składa się z tysięcy drobnych oczek. Siatka osadzona jest w ramce i to kolejne miejsce, w którym może się gromadzić brud, kurz i osady organiczne z liści czy błota. Niesprzyjająca jest także wilgoć. Długotrwałe nawarstwianie się zabrudzeń może prowadzić do powstania zmian trudnych do usunięcia. Lepiej zatem czyścić moskitiery częściej, aby móc cieszyć się ich wysoką funkcjonalnością oraz wszystkimi walorami estetycznymi.
Czyszczenie moskitier stałych i ściąganych
Moskitiery na oknach można zamontować na kilka sposobów – nieinwazyjne lub inwazyjnie w specjalnie nawierconych otworach. Tych drugich nie ściągniesz na czas mycia, co nie zmienia faktu, że w łatwy sposób można przywrócić im utracony blask. W tym celu sięgnij po ściereczkę z mikrofibry namoczoną w ciepłej wodzie z niewielką domieszką środka myjącego. Detergent nie powinien być jednak zbyt mocny, ponieważ mógłby uszkodzić powłokę siatki lub ją odbarwić. W przypadku bardziej uporczywych, zaschniętych zabrudzeń miękką ścierkę zastąp bardziej szorstką gąbką.
Moskitiery drzwiowe
Jeżeli moskitiera na drzwiach czy oknie nadaje się do demontażu, to usuń ją przed rozpoczęciem prac porządkowych. Czyszczenie wykonaj w ogrodzie lub pod prysznicem, kierując na siatkę i ramki bieżący strumień ciepłej wody pod optymalnym ciśnieniem. Przed ponownym zamontowaniem odstaw moskitierę, aby wyschła. Możesz przyspieszyć proces, osuszając ramkę ręcznikiem z mikrofibry lub papierowym albo zostawić do samodzielnego wyschnięcia. To ważne, aby zamontować ją dopiero, gdy będzie sucha, aby nie narażać konstrukcji na rdzewienie.
Dlaczego czyszczenie moskitiery jest tak ważne?
Czyszczenie moskitiery to ważna czynność, o której należy pamiętać zwłaszcza latem i jesienią. Okres wzmożonego pylenia, czas kiedy ziemia jest sucha, a w powietrzu lata mnóstwo insektów sprawia, że na powierzchni siatki tworzą się zabrudzenia. Im dłużej będą się osadzały i nawarstwiały, tym większy problem z późniejszym wywabieniem zaschniętych grudek. Dlatego nie warto zaniedbywać czyszczenia moskitiery i przy każdym myciu okien czy generalnych porządkach w ogrodzie przetrzeć ją zgodnie z powyższymi wskazówkami.
Więcej artykułów
3 powody, dla których warto mieć serwis obiadowo-kawowy
Jak wybrać drzwi zewnętrzne nowoczesne i dębowe drzwi wewnętrzne?
Interaktywne lampy sypialniane jako element inteligentnego domu