Prawidłowe zimowanie całorocznego basenu ma kluczowe znaczenie dla ochrony sprzętu basenowego i konstrukcji basenu podczas mroźnych, zimowych miesięcy w Polsce, dlatego wiele osób zastanawia się jak to dokładnie robić? Zaskakujący może być fakt, że warto pozostawić wodę w basenie na zimę, ale dlaczego? Chociaż może się to wydawać sprzeczne z intuicją, w rzeczywistości jest to zalecane. Oto więcej informacji w tym temacie.
Dlaczego warto pozostawić pewien poziom wody na zimę w całorocznym basenie?
Oczywisty jest fakt, że pozostawiona woda w basenie na zimę nieuchronnie zamarznie. Czy nie naraża to więc powierzchni basenu na ryzyko uszkodzenia przez lód? Otóż uszkodzenia spowodowane przez stojący lód zdarzają się bardzo rzadko i zazwyczaj tylko wtedy, gdy basen nie jest prawidłowo zamknięty.
Baseny ogrodowe uległyby znacznie większemu zniszczeniu, gdybyś usunął z nich całą wodę na zimę. Dzieje się tak dlatego, że ogromny ciężar, jaki woda w basenie wywiera na powierzchnię, dosłownie utrzymuje basen w swojej formie. Weźmy pod uwagę przeciętny basen naziemny, w którym znajduje się około 100 000 litrów wody. W przypadku takiego basenu całkowity ciężar wody wynosi około 90 ton, które gdyby zostały usunięte na dłuższy czas, nie wywierałyby już siły na basen i spowodowałyby znaczne uszkodzenia strukturalne, ponieważ basen miałby trudności z powstrzymaniem siły otaczającej go ziemi.
Prawidłowe procedury zabezpieczania całorocznego basenu na zimę
Przed zakończeniem sezonu warto dodać odpowiednie środki chemiczne przed zimą, aby utrzymać wodę w czystości. Przed zabezpieczeniem basenu na zimę, wykonaj chlorowanie szokowe i dodaj środki glonobójcze, które pomogą utrzymać czystość i równowagę wody, dzięki czemu będzie mniej pracy na rozpoczęcie sezonu.
Następnie należy zabezpieczyć baseny ogrodowe odpowiednią pokrywą. Po prawidłowym zamknięciu basenu cała woda pozostawiona w basenie przez zimę będzie doskonale nadawać się do pływania na wiosnę po wzbogaceniu jej chemikaliami. Podczas zimowania wody w basenie nie należy dopuścić do przedostania się wody do przewodów hydraulicznych basenu i systemów skimmera. Procedura ta ma zastosowanie zarówno, jeśli chodzi o baseny wkopywane, wykonane na przykład z polipropylenu a poliestru, które znajdziesz w ofercie firmy Vivapool, jak i baseny naziemne. W przypadku basenów wkopywanych zalecane jest jednak przedmuchanie przewodów powietrzem i dodania płynu niezamarzającego, a także uszczelnienia systemu skimmera. Procedura
Nie spuszczaj całkowicie wody z basenu na zimę
Do jakiego poziomu obniżyć wodę w basenie? Poziom wody najlepiej jest obniżyć nieco poniżej poziomu skimmera i dysz, aby zapobiec zamarzaniu instalacji hydraulicznej. Ale nie popełnij błędu: NIE powinieneś całkowicie spuszczać wody z basenu.
Pamiętaj, że woda dodatkowo pomaga chronić dno basenu i zapobiega niepotrzebnym uszkodzeniom spowodowanym przez zanieczyszczenia, trudne warunki pogodowe i inne czynniki.
Utrzymywanie basenu na wspomnianym poziome zapobiega również konieczności całkowitego napełniania basenu, gdy powraca cieplejsza pogoda. Nie ma potrzeby marnowania całej tej wody każdego roku! Nie spuszczając wody, oszczędzasz pieniądze i jednocześnie pomagasz środowisku.
Więcej artykułów
Nieruchomości luksusowe – czy warto inwestować w ekskluzywne mieszkania?
Idealne miejsce relaksu i pracy: Jak wybrać domek ogrodowy?
Sauna w domu – luksus i wygoda dostępne dla każdego