Juka ogrodowa wymaga od nas pewnej dozy zainteresowania, a odwdzięcza się miłymi dla oka kwiatostanami. Okres kwitnienia to letnie miesiące od czerwca do sierpnia. Zanim jednak juka ogrodowa zacznie kwitnąć musi minąć od dwóch do trzech lat od jej posadzenia. Ma swoje wymagania i tylko ich spełnienie pozwoli roślinie wzrastać zgodnie z jej naturą.
Jak kwitnie juka ogrodowa?
Musimy zadbać, żeby posadzić ją w nasłonecznionym i ciepłym miejscu, ponieważ ta roślina uwielbia takie otoczenie. Wymaga również dodatkowych składników mineralnych. Jest to roślina dosyć egzotyczna i odporna na choroby, które często są bolączką ogrodników pasjonatów. Niemniej jak każda roślina nieprawidłowo pielęgnowana i zasadzona w nieodpowiednim dla niej miejscu lub przez złe jej zimowanie doprowadza do braku kwitnienia, lub do pojawienia się plam na liściach. Z kolei, kiedy się już pojawią, to następuje ich wykruszanie. Kiedy juka ogrodowa się rozrasta i opadają jej liście to również znak, że roślina zaczyna chorować. Zabiegi pielęgnacyjne pozwolą nam dłużej cieszyć się tą piękną i trwałą rośliną. Pamiętajmy o tym, że podłoże musi być dosyć przepuszczalne, żeby zniwelować wilgoć, której juka ogrodowa nie lubi, ale mimo to musi być obficie podlewana przez całe lato.
Zaleca się dodawanie nawozów do wody wiosną oraz latem, aby mogła prawidłowo przygotować się do kwitnienia. Po przekwitnięciu juki ogrodowej musimy usunąć uschłe części i zrobić to wyjątkowo dokładnie. Juka ogrodowa tworzy ze swoich kwiatów piękne rozłożyste kompozycje w kształcie rozety, z jej środka wyrastają łodygi, a na ich końcu znajduje się kwiatostan. Wygląda to bardzo efektownie i nie ma różnicy w wyglądzie kwiatów wśród różnych rodzajów juki ogrodowej. Kwiaty mają kształt dzwonka, mają po sześć pręcików I płatków oraz słupek. Małe torebki są jej owocami. Juka ogrodowa to bardzo popularna roślina, która pochodzi z Ameryki należąca do zbioru egzotycznych bylin. Odmiana uprawiana w naszych ogrodach to Yucca filamentosa – inaczej juka karolińska. W niektórych ogrodach jest chętnie eksponowana w widocznym miejscu. Ładnie prezentuje się solo, jak i w grupie. Roślina ta jest chętnie wykorzystana do aranżacji przestrzeni.
Trawy ozdobne w ogrodzie
Zadbane i różnorodne trawy ozdobne w naszym ogrodzie są jego niezbędnym elementem. Właściwie skomponowane, posadzone w odpowiednio dobranym miejscu nie wymagają od nas większego zainteresowania oraz praktycznie nie chorują. I tak trawy, które lubią wilgoć, sadzimy w pobliżu np. oczek wodnych lub tam, gdzie są miejsca podmokłe. Z kolei są trawy, które robią tak zwaną ekspansję i zabierają miejsce innym gatunkom, przez co mogą efektownie rosnąć. Zaleca się wtedy sadzenia trawy, która się rozrasta w specjalnych okręgach. Z jednego gatunku trawy ozdobnej tworzy się tak zwany sezonowy żywopłot, jest to Miskant olbrzymi i może on osiągać nawet do 3 metrów długości.
Trawy ozdobne pięknie komponują się z juką ogrodowa, ponieważ jak ona niektóre mają kwiatostany w różnych kolorach. Kolorowe goździki Pachnące i kolorowe goździki (Dianthus) są piękną ozdobą każdego ogrodu, niekiedy również I balkonów. Roślina ta pochodzi z klimatu umiarkowanego i dobrze znosi niskie temperatury. Bardzo często są wybierane jako rośliny ozdobne, a jest ich nawet 300 gatunków. Kwitną długo od czerwca do września. Wykorzystywane są w różnorodny sposób, a stworzone z nich kompozycje ozdabiają skalniaki czy rabaty. Podobnie jak juka ogrodowa czy trawy ozdobne goździki kolorowe mogą zimować w gruncie. Goździki kolorowe mają też bardziej delikatne gatunki, dlatego należy się zapoznać ze sposobem ich uprawiania i pamiętać o osłonie lub uprawiać z rozsady. Goździki lubią się krzyżować między sobą dlatego, jeżeli zależy nam na zachowaniu oryginalnego gatunku, należy kupić gotowe kwitnące już gatunki lub wysiewać nasiona, których jesteśmy pewni.
Goździki różnią się wyglądem, ale właśnie krzyżowanie często nie pozwala nam prawidłowo ich rozmnażać. Goździki ogrodowe to roślina jednoroczna lub dwuletnia, charakteryzuje się rozgałęzionymi sztywnymi pędami. Może osiągnąć od 40 do 60 cm. wysokości. Dobrze czują się w miejscu ciepłym, słonecznym miejscu. Należy też dbać o odpowiednią wilgotność gleby, która musi być przepuszczalna.
Więcej artykułów
Nieruchomości luksusowe – czy warto inwestować w ekskluzywne mieszkania?
Idealne miejsce relaksu i pracy: Jak wybrać domek ogrodowy?
Sauna w domu – luksus i wygoda dostępne dla każdego