Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Wygodne sterowanie ogrzewaniem przez internet

sterowanie ogrzewaniem

Dzięki nowoczesnym technologiom, ogrzewaniem można sterować także będąc poza domem, co pozwala uniknąć niepotrzebnych kosztów. Nie jest to droga usługa, a do zdalnego kontrolowania temperatury wystarczy smartfon albo tablet z dostępem do internetu. Na czym dokładnie to polega?

Ogrzewanie pod stałą kontrolą

Dzisiaj można bardzo precyzyjnie ustawić parametry dotyczące ogrzewania w domu, tak że instalacja stanie się niemalże bezobsługowa. Intensywność ogrzewania dopasowujemy do rytmu dnia domowników, uwzględniając dni robocze, kiedy budynek przez wiele godzin stoi pusty, jak i weekend, podczas którego więcej czasu spędzamy w domu. Krótko mówiąc, unikamy sytuacji, w których dom jest niepotrzebnie ogrzewany, co podnosi rachunki za energię.

Co jeśli potrzeby domowników nagle się zmienią? Tu z pomocą przychodzi sterowanie przez internet. Zdalnie można przeprogramować system ogrzewania, tak że włączy się on wcześniej albo później, w zależności od tego, co odpowiada domownikom. To bardzo przydatna opcja, jeśli nagle musimy przedłużyć swoją nieobecność w domu albo zamierzamy wrócić dużo wcześniej niż to było w planach.

Jak zarządzać ogrzewaniem?

Sterowanie ogrzewaniem przez internet zwykle nie wymaga dodatkowych urządzeń, można to robić za pośrednictwem swojego smartfona, tabletu albo laptopa. Niezbędne jest oczywiście podłączenie do sieci, a zarządzanie energią odbywa się przez specjalną aplikację internetową – niektórzy producenci ogrzewania, jak Uponor, zapewniają swoim klientom darmowe aplikacje do zdalnego sterowania, w pozostałych przypadkach można sobie takie oprogramowanie dokupić.

Najczęściej wykorzystywane funkcje zdalnego nadzoru to ustawianie konkretnych temperatur dla wszystkich pomieszczeń oraz określanie przedziałów czasowych, w których urządzenia grzewcze mają pracować. Dodatkowo jest możliwość ustawienia obniżenia temperatury na dłuższy okres – to bezpieczniejsze niż całkowite wyłączenie ogrzewania, co mogłoby doprowadzić do uszkodzeń w instalacji i zbyt dużego wychłodzenia budynku (w bardzo zimnych pomieszczeniach pojawia się wilgoć, która jest przyczyną powstawania pleśni).

Kontrola na bieżąco

Dostęp do internetu i aplikacji sterującej ogrzewaniem to możliwość kontrolowania, co się dzieje w domu pod naszą nieobecność. W każdej chwili, niezależnie od tego, gdzie właśnie przebywamy, można sprawdzić stan ogrzewania oraz pozostałych instalacji, jeśli korzystamy z inteligentnego zarządzania domem. Jeśli dzieje się coś niepokojącego, aplikacja od razu wysyła taki komunikat.