Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Profile i rury PVC – jak się je wykonuje i do czego służą?

Profile i rury PVC

Praktycznie każdy miał kiedyś w życiu styczność z profilami bądź rurami PVC. Nie jest w tym celu konieczna praca w branży budowlanej bądź innej wyspecjalizowanej dziedzinie. Wystarczy po prostu dobre rozpoznanie i zdolność odróżniania poszczególnych materiałów. Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach, większość osób posiada przynajmniej kilka rur PCV i profili u siebie w domu. Mogą one występować w różnych miejscach i o tym także poniżej napiszemy. Wcześniej jednak należy przytoczyć, czym w ogóle jest znany każdemu skrót PVC i jak otrzymać z takiego materiału konkretne i precyzyjne kształty.

PCV/PVC/PCW – co to jest?

Zapewne niejednokrotnie słyszeliśmy o popularnych „pcv-kach”. Przeważnie mówi się tak w odniesieniu do rur wykonanych z tworzywa sztucznego. Niemniej jednak, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest ten materiał oraz jakie ma właściwości.

Polichlorek winylu, bo takie jest prawdziwe rozwinięcie powyższego skrótu, to tworzywo sztuczne, należące do grupy polimerów syntetycznych. Dokładniej mówimy o jednym z wielu rodzajów termoplastów czyli substancji, które zdolne są zmieniać swój stan skupienia pod wpływem wysokiej temperatury. Taka odmiana plastiku cechuje się dość dużą wytrzymałością, ale i szybkim zastyganiem. To z kolei powoduje, że możliwe jest dokładne uformowanie tworzywa na odpowiedni kształt, aż do momentu spadku temperatury otoczenia.

Odnośnie samych skrótów przedstawionych w nagłówku należy powiedzieć, że każda z trzech powyższych form jest prawidłowa. W naszym kraju zwykło się mówić PCV, natomiast spotkać można także określenia PCW czy PVC. Warto wiedzieć o tego typu rzeczach po to, by móc w razie wątpliwości dogadać się z drugą osobą.

Jak tworzyć profile i rury?

Zarówno jedne, jak i drugie wyroby są produkowane podobnymi metodami. Głównym procesem zachodzącym w obu przypadkach jest ekstruzja. Brzmi nieco strasznie, jednak celem takiej metody jest po prostu produkcja profili i rur techniką wytłaczania.

Sam przebieg produkcji jest bardzo prosty. Z początku, polichlorek winylu jest topiony i zmienia swój stan skupienia na półpłynny. Za pomocą odpowiednio wysokiego ciśnienia, w takiej postaci wysyła się go kanałami w stronę głowicy formującej. To właśnie od głowicy z wywierconym otworem o odpowiednim polu przekroju zależy, jaki kształt będzie miał profil. Późniejsze etapy to już wyłącznie poprawki z użyciem kalibratorów oraz względne dopieszczanie i przyozdabianie.

Gdzie najlepiej sprawdzają się rury i profile PVC?

Wcześniej wspomnieliśmy o możliwości zobaczenia takich przedmiotów w naszych domach. Okazuje się, że wystarczy jedynie spojrzeć w okno. Nie na zewnętrzny krajobraz, ale rzeczywiście na ramki i ościeżnice. To właśnie one w przypadku okien plastikowych wykonane są z profili PCV. Dodatkowo, takie profile można spotkać pod postacią listew przypodłogowych.

Rury natomiast są używane do wielu typów instalacji, w szczególności wodno-kanalizacyjnych. Ciężko zaobserwować tego typu asortyment gołym okiem. Większe rozmiary rur mają za zadanie doprowadzić nam wodę do domu oraz odprowadzić wszystkie odpady uzyskane z potrzeb fizjologicznych.