Abc4home.pl – Dom pełen wrażeń

Odmień swój własny dom

Piec do sauny – co musisz o nim wiedzieć?

piec do sauny

Kąpiele w saunie pobudzają układ krwionośny i odpornościowy, niwelują napięcie mięśni i redukują stres. Aby stworzyć swą prywatną strefę relaksu, zaopatrz się w odpowiednie urządzenia. Jednym z najważniejszych jest odpowiedni piec. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Dlaczego piec do sauny jest ważny? 

Dobry piec elektryczny lub na drewno to niezbędne wyposażenie sauny. Jego zadaniem jest ogrzanie w jej wnętrzu powietrza oraz kamieni, które wytwarzają parę po polaniu wodą. Właściwe dobranie sprzętu do kubatury i rodzaju pomieszczenia pozwala uzyskać odpowiednio wysoką temperaturę i optymalną wilgotność, a tym samym pożądane efekty prozdrowotne i relaksacyjne. 

Piec do sauny – opalany drewnem czy elektryczny? 

Tradycyjnie sauny były wyposażone w piece opalane drewnem. Dziś, poza urządzeniami na drewno, dostępne są też modele elektryczne. Sprzęty te różnią się przede wszystkim sposobem obsługi – piec do sauny opalany drewnem wymaga systematycznego dokładania paliwa, a zasilany z sieci tylko włączenia. Ponadto piec na drewno montowany w domu wymaga przewodu dymowego, do którego będą odprowadzane spaliny. Rozgrzewa się do dużo wyższej temperatury niż jego elektryczny odpowiednik. Często ma przeszklone drzwi, co pozwala na podziwianie płonących polan podczas pobytu w saunie. Zaletą urządzeń jest możliwość korzystania z nich również w miejscach bez dostępu do instalacji elektrycznej. Sprawdzą się świetnie zwłaszcza na zewnątrz, np. w ogrodzie bądź na działce. 

Piec elektryczny jest z kolei polecanym rozwiązaniem do saun montowanych we wnętrzach. Nie wymaga komina. Jest też zwykle mniejszy niż jego odpowiednik opalany drewnem. Piece cechują się zazwyczaj łatwą obsługą i montażem. Są dostępne w wersjach do zamontowania na podłodze albo ścianie. Modele ustawiane na podłodze zwykle mają większe pojemniki na kamienie, z kolei sprzęty instalowane na ścianie najczęściej zabierają mniej miejsca i ułatwiają sprzątanie pomieszczenia. 

Jak dopasować piec do sauny? 

Wybierając piec do sauny opalany drewnem albo elektryczny, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry sprzętu. Urządzenie powinno posiadać system grzewczy – grzałki albo palenisko, a także kosz wypełniony specjalnymi kamieniami magmowymi, których zadaniem jest utrzymywanie optymalnej wilgotności oraz temperatury. Przyjmuje się, że na każdy 1 metr sześcienny kubatury potrzebny jest 1 kW mocy, a ponadto po 1 kW na każdy metr kwadratowy nieizolowanych powierzchni, takich jak szklane drzwi czy kamienne ściany.  

Profesjonalni sprzedawcy, tacy jak sklep steamgarden.pl, dokładnie opisują oferowane piece do sauny, podając szczegółowe parametry: moc i wymiary urządzenia oraz pojemność kosza na kamienie. Wskazują ponadto, na jaką wielkość balii ogrodowej albo pomieszczenia zostały one obliczone. To pozwala na dobór pieca idealnie dopasowanego do posiadanej sauny. 

Weź też pod uwagę przeznaczenie i sposób obsługi urządzenia. Piece elektryczne są niemal bezobsługowe, dzięki czemu sprawdzają się np. w pensjonatach, hotelach SPA, ale również w domach i mieszkaniach. Modele opalane drewnem są polecane do ogrodu czy na działkę z domkiem letniskowym.